Αναμένο λαμπάκι check engine

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
panstath
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:42 pm

Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από panstath »

Το terios που έχω τα τελευταία 5 χρόνια είναι mod 02 και έχει διανύσει αισίως 220.000 χλμ χωρίς προβλήματα αν εξαιρέσουμε ένα ψυγείο που μου έβγαλε καθ' οδόν για Ζήρεια πριν από 5.000 χλμ και μια φλάντζα καπακιού αποτέλεσμα του πρώτου γεγονότος. Το τελευταίο 20ήμερο μου άναβε το check engine.

Nα πω την αλήθεια επειδή το πήρα μεταχειρισμένο με περίπου 140.000 χλμ όπως σας είπα πριν από 5 χρόνια δεν πλησίαζα τα εξουσιοδοτημένα γιατί τα κόστη που άκουγα ήταν απαγορευτικά ειδικά στις μέρες μας.

Αποφάσισα λόγω όμως του προβλήματος του check engine να το δει το εξειδικευμένο συνεργείο. Επέλεξα επηρεαζόμενος από τα γραφόμενα κάποιων παιδιών του forum και χωρίς να έχω ξαναμιλήσει μαζί τους τη SENA στον Πειραιά.

θέλω να ευχαριστήσω τον κ. Θανάση για την πολύ ανθρώπινη, φιλική και άκρως επαγγελματική συμπεριφορά του ιδίου και των συνεργατών του. Το πρόβλημα ήταν ο αισθητήρας λ ο οποίος και αλλάχθηκε. Το αυτοκίνητο ελέγθηκε γενικώς και με κάποιες άλλες εργασίες που μου έγιναν το κόστος παρέμεινε θα έλεγα σε λογικά επίπεδα. Νομίζω ότι το αυτοκινητάκι βρήκε τους ανθρώπους που απ΄εδώ και πέρα θα έχουν την ευθύνη της συντήρησης του.

Επειδή κατά καιρούς έχουμε όλοι μας πιστεύω ταλαιπωρηθεί από ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ θεωρώ ότι τους λίγους και καλούς πρέπει να τους ευχαριστούμε για τις καλές τους υπηρεσίες δημοσίως.

Με εκτίμηση
panstath
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από goranterios »

panstath καλά κάνεις και όχι μόνο εσυ ολοι πρέπει να το κάνουμε αυτό δηλαδή να επιβραβεύουμε τους καλούς επαγγελματίες :!: :!: :!:
Εiμαστε τυχεροί πού εχουμε ανθρώπους στην αθηνα όπως ο θανασης Καλονέρος στην SENA :!: :!: :!:
Και η Θεσσαλονίκη πού εχει ανθρώπους όπως ο γνωστός σε ολους μας Γιώργος Πεσκετζής :!: :!: :!: :!:
Θα παρακαλούσα να μην ληφθεί σαν διαφήμηση.....αλλά ρέ @αμώτω η αλήθεια πρέπει να λέγετε και να γράφετε :!: :!:
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:30 am
Τοποθεσία: Περιστέρι-Ίλιον!

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από mpekatsas7 »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΙΚΟΛΑ ΜΟΥ :!: :!: :!:
Βαγγελης
TERIOS I - 1.3 SX
giannis-hunter
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2015 11:30 am

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από giannis-hunter »

ο θανασαρας είναι εγγυηση και πανω από όλα ανθρωπος εγω το πηγα εκει και ησυχασα δεν κανω διαφιμιση σιγουρα αλλα ο ανθρωπος το αξιζει πηγα τελεθταια στιγμη και του ειπα ότι πρεπει να φυγω για κυνηγι 2ημερο και ο ανθρωπος εκατσε και μου αλλαξε βαση
stavr
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2016 7:34 am

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από stavr »

Μια που υπαρχει θεμα, μην ανοιγω αλλο για το check engine! Παιδια βοηθεια...το διαγνωστικο εδειχνε βλαβη στον λαμδα, αλλαχτηκαν και οι 2 .........και μετα απο γενικο σερβις βαλβολινες, μπουζι, λαδια φιλτρα.....κανω 3 χλμετρα.....ξανα αναβει! Το βαζουμε στη φισσα.... P1300 ION ......ξερει κανεις κατι για τη συγκεκριμενη ενδειξη??

ευχαριστω.
stavr
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2016 7:34 am

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από stavr »

αααα να σημειωθει οτι το αυτοκινητο το χω στα χερια μου 10 μερες, εγινε γενικο πλυσιμο ....και στη μηχανη. Βρηκα ονλαιν αυτο

Diagnostic failure code: P1300
Failure detected: Ionic system failure
Affected area:
- Interrupted or short-circuited wire in the ionic system circuit.
- Ignition unit
- Ignition coil (all cylinders)
- Spark plug (all cylinders)
- Engine electronic control unit


λετε να ναι απο το πλυσιμο??
stavr
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2016 7:34 am

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από stavr »

μετα απο μια βολτα 150 χλμ.....το λαμπακι...εσβησε μονο του....το αμαξακι δουλευει χαρτι....μαλλον υγρασια .....ελπιζω δηλαδη!!!!
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από panos_t2 »

Μαλλον σου ειχε κρατησει νερο πουθενα στα μπουζοκαλωδια-μπουζι-πολλαπλασιαστες που μαλλον στεγνωσαν και εισαι ενταξει...Αλλα θελει ΠΡΟΣΟΧΗ το πλύσιμο της μηχανης θα μπορουσε να χει γινει ζημια!!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από manos man. »

Για να μην υπάρχουν παρατράγουδα μετά από πλυσιμο μηχανής, καλό είναι να αφήνουμε το αμάξι με το καπό ανοιχτό κάτω από τον ήλιο μέχρι να στεγνώσει καλά και μετά να δουλεύουμε το αμάξι! Απλά πράγματα κι έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
stavros roustas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 12:05 pm

Re: Αναμένο λαμπάκι check engine

Δημοσίευση από stavros roustas »

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το ΤΕRIOS 2 1500cc με 195,000 χλμ. Εδώ και 3 μέρες ήμουν εν κινήση και νιώθω να κομπιάζει το αυτοκίνητο και να ρετάρει η μηχανή (σαν να δουλεύει με 3 κυλίνδρους), και άρχισε να αναβοσβήνει το λαμπάκι check engine. Μου είπαν ότι είναι από κακό καύσιμο(η βενζίνη έχει μια άσχημη μυρουδιά). Έχω σταματήσει να το οδηγό,θέλω να το πάω συνεργείο αλλά φοβάμαι να το μετακινήσω.
Απάντηση