ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Καλή χρονιά.
Προσήλιο, αυτό που έχω μάθει είναι ότι αν δεν αναφέρετε κάτι, θες σε εγχειρίδιο θες σε νομοθεσία θες σε συμβόλαιο θες σε συμφωνητικό ή όπου αλλού θες, τότε υπάρχει κενό.
Αν υπάρχει κενό, τότε ούτε απαγορεύεται ούτε επιτρέπετε ούτε επιβάλετε τίποτα, κενό είπαμε.
Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να προτείνεις αυτό που πιστεύεις και να στηρίξεις την θέση σου με σχετική τεκμηρίωση.

Φιλικά, Νεκτάριος
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Δημοσίευση από Pesketzis »

Φίλε προσήλιο, το εγχειρίδιο που έχεις μπροστά σου, έχω χρόνια να το πιάσω στα χέρια μου και ίσως να μην θυμάμαι καλά αν γράφει αυτό η το άλλο με ακρίβεια αλλά όπως έχει γράψει και ο Θανάσης εμείς λέμε και γράφουμε αυτό που γράφουν τα εργοστασιακά τεχνικά πληροφοριακά δελτία και τα manual που έχουμε προμηθευτεί από τον κατασκευαστή.
Ανακεφαλαιώνω γιατί ίσως δεν έγινε σαφές η απάντηση.
Ο κατασκευαστής προτείνει (οχι επιβάλει) τον έλεγχο των βαλβίδων κάθε 90.000χλμ.
Το αν θα το κάνεις η οχι εξαρτάται από την κρίση σου και κυρίως από την συντήρηση και την χρήση που έχεις κάνει εσύ τα προηγούμενα χρόνια.
Τώρα νομίζω πως είναι πιο κατανοητό ;)
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Δημοσίευση από προσηλιο »

Φίλε Pesketzi, πιο πριν ειχες γραψει το εξης:
«Τώρα για τις βαλβίδες που είναι και ο τίτλος του θέματος, έχει γίνει το μότο της εποχής. Άλλοι λένε χρειάζονται και άλλοι όχι.
Εγω δεν το βρίσκω απαραίτητο και δεν το προτείνω.»
και τωρα γραφεις:
«Ο κατασκευαστής προτείνει (οχι επιβάλει) τον έλεγχο των βαλβίδων κάθε 90.000χλμ.
Το αν θα το κάνεις η οχι εξαρτάται από την κρίση σου και κυρίως από την συντήρηση και την χρήση που έχεις κάνει εσύ τα προηγούμενα χρόνια.»
Πριν ειχα καταλαβει τι ελεγες. Τωρα με μπερδεψες τελειως…

Υποθετω πως αυτά τα «εργοστασιακά τεχνικά πληροφοριακά δελτία και manual» είναι ένα ειδος ενημερωσης σε περιπτωση που η αρχικα καθορισμενη προγραμματισμενη συντηρηση πρεπει να αναθεωρηθει.
Αυτό εχει γινει? Δηλ. αρχικα δεν υπηρχε οδηγια για επιθεωρηση αλλα λογω «ευρηματων» δοθηκε οδηγια για επιθεωρηση κάθε 90.000 χλμ?
Πως υπηρξαν «ευρηματα» αφου δεν υπηρχε επιθεωρηση?
Τελος, αν είναι ετσι, γιατι αρχικα ειπες ότι δεν το βρισκεις απαραιτητο? Πως μπορεις να κρινεις την εισηγηση του εργοστασιου?
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Δημοσίευση από Pesketzis »

Φίλε μου δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι.
Σου γράφω ξεκάθαρα ότι ο κατασκευαστής το προτείνει και δεν το επιβάλει.
Σου γράφω επίσης ξεκάθαρα, ότι εγώ δεν το βρίσκω απαραίτητο να γίνει ρύθμιση και δεν το προτείνω. Τώρα βέβαια αν από το ιστορικό του αυτοκινήτου κρίνεται απαραίτητο τότε ναι και θα το προτείνω, αλλά και θα το επιβάλω αν το θέλεις στον πελάτη μου. Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, ότι και να επιβάλω εγώ, ο πελάτης αποφασίζει αν θα το κάνει.
Πιστεύω τώρα να έγινα κατανοητός :) :) :)

Τα manual και τα τεχνικά πληροφοριακά δελτία που ρωτάς είναι στην ουσία η επικοινωνία μας με το εργοστάσιο. Είναι αυτό που κάνει την διαφορά ενός εξουσιοδοτημένου επισκευαστή με έναν εξειδικευμένο η με έναν παντός τύπου.
Μην μπερδεύεσαι τίποτα δεν έχει αλλάξει και κανένα εύρημα δεν βρήκαν.
Το ότι δεν το γράφει στο βιβλιαράκι σου, αυτό είναι αυτονόητο.
Βιβλίο οδηγιών χρήσης είναι αυτό που έχεις στα χέρια σου και όχι βιβλίο οδηγιών επισκευής. Το ότι γράφει και λίγα πράγματα ποιο τεχνικά όπως για παράδειγμα τα λάδια, αυτά τα γράφει για να μην πας σε κανέναν καραγκιόζη και σου βάλει ότι να' ναι.
Βέβαια το ποιο συνηθισμένο εδώ στην Ελλάδα είναι να βάζουν ότι να' ναι, γιατί ακόμα, δυστυχώς οι περισσότεροι δεν μάθαμε, ούτε οι οδηγοί, αλλά ούτε και οι τεχνίτες να διαβάζουμε και λίγο πριν ακουμπήσουμε ένα αυτοκίνητο.
Χρήστος2
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 10:08 am

Re: ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Δημοσίευση από Χρήστος2 »

Καλημέρα παιδιά, έχω το TERIOS του 2006, 1300 κυβικά και έχει 170.000 χιλιόμετρα. Θέλω να ρωτήσω εάν ρυθμίζονται οι βαλβίδες ή αν είναι αυτόματη η ρύθμιση.. Εάν έχει καδένα, και εάν υπάρχει φίλτρο βενζίνης.
Ευχαριστώ πολύ..
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: ρυθμιση βαλβιδων: ναι 'η οχι;

Δημοσίευση από kostas »

Καλως ηρθες!καλο διαβασμα!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση