Κατανάλωση Terios II

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Μια απο τις αγαπημενες μας συζητησεις σε εκδρομες ειναι και η καταναλωση! Ειδικα οσοι εχουμε υπολογιστη ταξιδιου! Ετσι λοιπον ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να μπορουμε να συζηταμε κι εδω, να λεμε τις εμπειριες μας και τις αποψεις μας και αμα τα καταφερουμε να γλιτωσουμε και κανενα ευρω!!! ;)

Εγω προσωπικα σχεδον παντα προσπαθω να κανω οικονομικη οδηγηση. Η αληθεια ειναι οτι με βολευουν και τα δρομολογια μου γιατι ειναι κατα βαση σε εθνικη. Στην εθνικη προσπαθω οσο μπορω να κρατω χαμηλα τις στροφες δηλαδη να μην υπερβαινω τις 2500 χιλιαδες . Αυτο βεβαια συνεπαγεται με χαμηλες ταχητητες δηλαδη μεχρι 80 χλμ την ωρα! Αποφευγω ασκοπες προσπερασεις και κραταω σταθερη οσο μπορω την ταχυτητα! Μεσα στην πολη λιγα ειναι αυτα που μπορεις να κανεις. Το βασικο, οχι αποτομες επιταχυνσης στα φαναρια!
Στο off road μαλλον δεν γινεται τιποτα :lol: εκει απλα βαζεις τον υπολογιστη ταξιδιου να διχνει την ωρα ή οτιδηποτε αλλο εκτος απο την καταναλωση :lol: :lol: :lol:

Προημερων καταφερα μια αξιοσημειωτη επιδοση! Φουλαρισα στο Ηρακλειο και μηδενισα (οπως παντα) καταναλωση και το ενα trip, και εκανα συνολικα 139 χλμ με καταναλωση 6,6 λιτρα/100 !! Εθνικη βεβαια σχεδον ολα τα χιλιομετρα και ελαχιστα μεσα στο Ηρακλειο...
και μια φωτο για του λογου το αληθες!
P1030346.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από goranterios »

Στο τελευταιο ταξιδι στις 23/4/2014 στα 293 χλμ με ταχυτητα από 85 εως 105 χλμ και μια εξαιρεση στην ευθεια της Tριπολης για 15 περιπου χλμ πηγαινε στην τελικη του φουλαρισε με 20,55 λιτρα δηλαδή 7,013 λτρ στα 100χλμ. Η φωτογραφια είναι εθνικη ενω πλησιαζα διοδια στα πρωτα περιπου 45 χλμ. με λάστιχα 215/65/16 μισελεν κρος 65/35 α/τ. :D :D :D :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Τρί Μάιος 06, 2014 3:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από Big »

85 χλμ/ώρα???

Χαράς το κουράγιο σου που πας με τόσα!

Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω αρκετά χιλιόμετρα άσφαλτο και χώμα. Υπολογίζω πάνω από 1250 χλμ!

Θα κάνω μετρήσεις και θα σου πω για το δικό μου!
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από goranterios »

Λοιπον καλα ειπα για καταναλωση σε εθνικο και επαρχιακο δικτυο θα πω και την καταναλωση που ένα διαστημα εκτος από τις ανηφορες Γαλατσιου Πολυγωνου Κυψελης Φιλοθεης Ψυχικου Γκυζη και καθολου ισιωμα η μεση καταναλωση μετα από 110 περιπου χλμ ηταν μεχρι να ξαναγεμισω 18,7 λιτρα στα 100 χλμ και εάν συνεχιζα ισως ειχε ανοδικες τασεις:αλλα προεκυψε ταξιδι και πηγε η καρδια στην θεση της :D :D :D
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από goranterios »

Στις 11/7/2014 με ταχυτητα εως 110 στα 382 περιπου χλμ γεμισα με 22,6 λιτρα ;) :!: :!:
Σημερα 15/7/2014 στο γυρισμο με ταχύτητες 120 με 150 στα 254 χλμ φουλαρισα26 λιτρα μεση καταναλωση σε αυτές τις ταχύτητες 10,23 λιτρα :cry: :cry: δεν το ξανακανω :lol: :lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Τετ Αύγ 06, 2014 12:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από fotismt »

Προχθεσινό ταξιδάκι περίπου 500χλμ, με γρήγορο ρυθμό, έδωσε μια ωραιότατη (!) μέση 11,8lt/100km!

To ρεκόρ υψηλότερης μέσης είναι περί τα 14lt/100km... :twisted:
Άβαταρ μέλους
Anestis86
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 11:01 am
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από Anestis86 »

Εγώ με το αυτόματο που έχω η κατανάλωση δεν πέφτει κάτω από το 9,0 / 100 km όσο και λιγότερες στροφές να έχω. είναι normal :? ? αν έχει κανένας αυτόματο ας μου πει .. thanks..
PAOK
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 15, 2012 11:46 am

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από PAOK »

Ανέστη είναι με 4 ή 5 ταχύτητες το αυτόματο. (το δικόμου είναι με 5 Νοέ.2009)
Άβαταρ μέλους
Anestis86
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 11:01 am
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από Anestis86 »

4 ταχυτητες εχει
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Κατανάλωση Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Ολα τα αυτοματα Τεριος 4 δεν εχουν :?: Δεν θυμαμαι να εχει κανει αλλαγες στο αυτοματο κιβωτιο του facelift...
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση