Αλλαγή κινητήρα Terios I

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
nikosd
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2014 2:01 pm

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από nikosd »

Με όλο το θάρρος και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, θεωρώ απίθανο μασίφ μαντέμι να στραβώσει. Εκτός και αν ο εκκεντροφόρος/oi του Terios είναι κοίλος (όπως στα Renault). Aπο την άλλη, εκτιμώ (υπολογίζοντας και την υπογραφή σου) ότι γνωρίζεις καλά, το ότι δεν άλλαξε λάδια ή δουλευε χωρίς λάδια ή ότι έκοψε ιμάντα, άλλα προβλήματα θα προκαλέσει παρά στράβωμα εκκεντροφόρου.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από Pesketzis »

Φίλε Νίκο είναι λίγο απίθανο αλλά μπορεί να στραβώσει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Την συγκεκριμένη περίπτωση επειδή την ξέρω, το αυτοκίνητο στράβωσε τον εκκεντροφόρο διότι δεν έστελνε την σωστή πίεση λαδιού η αντλία (είχε το θεματάκι της δηλαδή) και δεν λιπαινόταν σωστά το άνω μέρος του κινητήρα.
mariosxx
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 25, 2015 6:31 pm

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από mariosxx »

Γειά χαρά σε όλους!

Έχω ένα Terios Kid του 2000 με κινητήρα 0.7 turbo και χρειάζεται επισκευή! Καίει λάδια συνεχώς και βγάζει άσπρο καπνό. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να αλλάξω τον κινητήρα με έναν 1.3 γιατί δεν βρίσκω τον ίδιο; Η επισκευή μάλλον θα μου κάτσει πολύ περισσότερα...

Ευχαριστώ!
cha
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:53 pm

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από cha »

Καλησπέρα σας,
έχω και εγώ ένα TERIOS 1300 J102 και το τελευταίο 8 μηνο μου καίει λάδια.Δε βλέπω κάπου διαρροή ή να τα βγάζει πίζω στην εξάτμιση. Το λάδι που χρησιμοποιούσα ήταν 5W-40 και μετά από παρότρυνση ενός μηχανικού που το πήγα μου είπε να βάζω 10W-40 (Σωστό-λάθος δεν ξέρω...μηχανικός είναι τον άκουσα).Παρ όλα αυτά μου είπε οτι θα πρέπει να κάνω επισκευεί στη μηχανή -έχω σχεδόν 255.000 σε 11 χρόνια και όλα τα χλμ σε ασφαλτο- η οποία θα μου στοιχίσει περίπου ανταλλακτικά και εργασία στα 1.500€ :o :o . Έφριξα με την τιμή και ρώτησα κι αλλου. ο Δευτερος που ρώτησα μου είπε οτι δε χρειάζεται να κάνω ανακατασκευή στη μηχανή παρα μόνο αυτός θα μου αλλάξει φλάντζες και μετά θα δει τι άλλο μπορει να χρειαστεί εαν συνεχίσει να καει λάδια.
Εσείς τι μου προτείνετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από kostas »

Τελικά φαίνεται από τα post οτι μετά τα 220χιλ έχουμε βλάβες σ αυτον τον κινητήρα...Απο το net τώρα δύσκολα να κανεις διάγνωση πήγαινε σε συνεργείο με γνώση για το αυτοκίνητο.Μπορείς να βρεις και κινητήρα απο sirion με λιγα χιλιόμετρα και να χρησιμοποιηθουν και μερη απο τον δικό σου κινητήρα πάντως το χιλιάρικο σε αλλαγή κινητήρα το έχεις σίγουρο.
Να σε ρωτησω κατι εγκυκλοπαιδικα το αντιψυκτικο το αλλαζες ανα δυο τουλαχιστον χρονια?
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
cha
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:53 pm

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από cha »

Καλημέρα, αντιψυκτικό αλλάζω κατά μέσο όρο κάθε 2 με 2,5 χρόνια.
ερώτηση,γνωρίζει κάποιος εαν μπορώ να βρω κινητήρα από τρακαρισμένο ή πόσο μπορει να κοστίζει ένας καινούριος?
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από kostas »

Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
cha
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:53 pm

Re: Αλλαγή κινητήρα Terios I

Δημοσίευση από cha »

Ευχαριστώ!! :) :)
Απάντηση