Αξιοπιστία Dacia Duster

Συζήτηση για τα υπόλοιπα οχήματα 4x4
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από teo »

Κοιτωντας το σαιτ της dacia στην Γαλλια αναφερει οτι οι ρυποι ειναι 137 και οχι 145 που γραφει το ελληνικο σαιτ.Αυτο το ειχα διαβασει και σε καποιο αλλο σαιτ αλλα δεν το ειχα προσεξει.Δηλαδη τωρα πληρωνουμε τελη κυκλοφοριας 145χ1,70=246,50 ενω κατα τους γαλλους θα επρεπε 137χ1,1=150,70 :o :o :o :o :o :o :o :o
Τι παιζετε γνωριζει κανεις???Εχει αλλες προδιαγραφες το γαλλικο laurette????
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από tetradusterios »

Εδώ τους είπαν πως οι Ελληνες έχουν μεγάλο κώλο και αποφάσησαν να τον πιάσουν :mrgreen:
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από teo »

Σωστος!!!!!!!Παντως ο ρουμανος το εχει 145 και ο ιταλος 137.Καλοριζικα και τα καινουργια σου λαστιχα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 10:12 am

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ »

:o :o
tetradusterios έγραψε:Εδώ τους είπαν πως οι Ελληνες έχουν μεγάλο κώλο και αποφάσησαν να τον πιάσουν :mrgreen:
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :lol:
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από tetradusterios »

http://www.autotriti.gr/data/magazine/v ... _28684.asp

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΗ,ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΑΕΡΙΟ
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από teo »

Γεια σου φιλε tetradusterios.Πως παει το dusteraki σου?Απο χιλιομετρα ποσα εχεις κανει?και τι του εχεις αλλαξει μεχρι στιγμης??Κανα προβληματακι??Εγω εχω κανει 19000 χλμ και περα απο μια αλλαγη λαδιων στα 10000 χλμ δεν εχω κανενα προβλημα.Η επομενη αλλαγη λαδιων θα γινει στα 25000 και μετα στα 30000 κατι φιλτρα πρεπει να αλλαζεις αν δεν κανω λαθος.Κατα τα αλλα σκυλι.Φετος γυρισα ολο το πηλιο με κοτσαρισμενο ενα τροχοσπιτο 900 κιλων και δεν καταλαβε τιποτα περα απο μια αυξηση στην καταναλωση(λογικο γαρ) και ας συναντησα απιστευτες ανηφορες κατηφορες!!!!!Αυτη την εποχη δινουν σε προσφορα τα 145 duster γιατι τα καινουργια ερχονται με 137 gr ρυπους.Δεν το εχω επαληθευσει αλλα θα το ψαξω.Εμεις ομως δεν μπορουμε δυστυχως να γινουμε 137.
antonis8via
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 16, 2013 8:24 pm

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από antonis8via »

χαιρετώ το forum.
Επεσα πάνω στο εν λόγω topic και ήθελα να αναφέρω ότι και εγώ έχω αντικαταστήσει το jimny της γυναίκας με το duster το βενζινοκίνητο 1.6 16v (το πασίγνωστο μοτερ Κ4 της renault που έχει φορεθεί σε ένα σωρό διαφορετικά αμάξια του ομίλου και πιο πρόσφατα στη laguna) και ότι..όχι απλά είναι αξιόπιστο, αλλά είναι πραγματικά εκπληκτικό αυτοκίνητο ιδιαίτερα με γνώμονα τα χρήματα που δώσαμε.
Δε μιλάω για τους αχανείς χώρους που θυμίζουν touareg, ούτε για τη σχεδίαση που τη βρίσκω πανέμορφη, μιλάω για το κράτημα το οποίο αν δε το οδηγήσει κάποιος...δε μπορεί να πιστέψει τι εννοω.
μιλάω για στήσιμο που ρεζιλεύει αμάξια όπως το passat...σε στροφιλίκια..και μάλιστα με κίνηση μόνο μπροστά, μιλάω για άνεση ανάρτησης, πολύ ξεκούραστο ταξίδι, οικονομικότατο, το λιώνεις δε το λιώνεις πάνω απο 10 λίτρα δε θα δεις ποτέ και πουθενα, ροπή απίστευτη λόγω και κοντών σχέσεων, ξεκινάει με δευτέρα νομίζοντας ότι έχεις αργές σχέσεις, πρώτη βάζω σπάνια και μόνο πολύ φορτωμένος, το μόνο παράπονο να είχε και μία 7η γιατι η 6η μουγκρίζει μετά τα 150 επειδή το μοτερ δουλεύει πολύ ψηλά.
παρόλα ταύτα, η 6η μπορεί με 100άρα βενζίνη άνετα να πιάσει κόφτη αν είσαι σε ίσιωμα και με ελαφρά κατηφορίτσα, που σημαίνει φλερτάρεις με 200 χλμ.
τα 180 τα βγάζει πάρα πολύ άνετα με καλή 100άρα, με την ευκαιρία είναι το μόνο ατμοσφαιρικό αμάξι που είχα το οποίο δίνει αβανς και πραγματικά εκμεταλλεύεται την 100άρα βενζίνη, και κάτι ακόμη εκπληκτικό:
όταν είσαι στη κίνηση, χωρίς AC, μόλις σταματήσει εντελώς ο εγκέφαλος ρίχνει τις στροφές του ρελαντί κοντά στις 500 ΣΑΛ!!!
αυτό το πράγμα..δε το έχω συναντήσει πουθενά μέχρι τώρα...έχω οδηγήσει δεκάδες αμάξια απο 45HP μέχρι 250HP, τουρμπο, diesel, απο στρατιωτικά mercedes τζιπάκια μέχρι λεωφορεία...και όμως...αυτό το αμάξι με έχει εντυπωσιάσει με την απλότητα και την αποτελεσματικότητα του!!!
όσο για τις ικανότητες εκτός δρόμου παρά την έλλειψη αργου...και παρά τα ασφάλτινα ελαστικά...είναι αξιολογότατο, με ένα σετ 50/50....πιστεύω θα κάνει σοβαρή δουλειά...στα κατσάβραχα, έχει αρκετός ύψος ούτως ή άλλως.
Αυτά, έχω ήδη 35.000 χλμ..και το αγόρασα απο test drive... αν λέει κάτι και αυτό το γεγονός.
Δεν έχει κάνει ΚΙΧ, μα όταν λέμε...ΚΙΧ....ακόμη και με τη βάναυση γυναικεία οδήγηση της συζύγου που το jimny παρέδωσε δίσκο στα ίδια χλμ, το duster δεν έχει καταλάβει τίποτα, προφανώς διότι οι σχέσεις ειναι και τόσο κοντές που τελικά μεσα στη πόλη και στις ανηφόρες ζορίζεται λιγότερο απο ότι το jimny με τις νορμάλ σχέσεις μιας και δεν έκανε να βάλεις αργό αν είχες πρόσφυση...πχ....σε ασφαλτο.
Τεριος δεν έχω πολυ-οδηγήσει εκτός απο ένα test drive πριν το jimny και το απέρριψα λόγω τιμής, και έλλειψης αργών σχέσεων τότε (2005) διότι σε κάτι σκληρές ανηφόρες στο πολύγωνο (απο το Λιάππη το είχα πάρει για test drive) μου είχε μυρίσει ο δίσκος μετά απο 2-3 επαναλαμβανόμενα ξεκινήματα για να δω τι κάνει ο δίσκος).
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από tetradusterios »

Και που να είχες και το diesel θα έκανες και κωλοτουμπες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
antonis8via
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 16, 2013 8:24 pm

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από antonis8via »

tetradusterios έγραψε:Και που να είχες και το diesel θα έκανες και κωλοτουμπες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
φίλε μου τι να κάνω..τότε δεν είχα δει diesel.
Ευτυχώς δε με έπιασε το μέτρο με τις εκπομπες οπότε στα τέλη είμαι οκ, μία ή άλλη με το diesel.
Στην οικονομία βέβαια εκει που εγώ βγάζω 500-550 χλμ στο ταξίδι το πετρέλαιο θα βγάζει μία 800αρα για πλάκα ε;
και βάλε και 1.40 αντι 1.7 το λίτρο...σίγουρα έχει σοβαρή διαφορά στη κατανάλωση πέραν και της ροπάκλας.
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από tetradusterios »

τα έβαλες όλα στη θέση τους :lol: :lol: :lol: :lol:
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Για οχήματα 4x4 εκτός Terios”