Αξιοπιστία Dacia Duster

Συζήτηση για τα υπόλοιπα οχήματα 4x4
antonis8via
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 16, 2013 8:24 pm

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από antonis8via »

tetradusterios έγραψε:τα έβαλες όλα στη θέση τους :lol: :lol: :lol: :lol:

το απόλυτο εργαλείο όμως...που κοστίζει όσο ένα... skoda citigo.... είναι ο dustουρας...ο δίκουνος....!!!!!
έχει το ίδιο ύψος με εμάς, τους ίδιους χώρους με εμάς, την ίδια εμφάνιση, και απλά είναι δίκουνος, δηλ. όπως και εμείς...το 99,9% των χιλιομέτρων που κάνουμε.
Ομως...στα κατσάβραχα κουτσά στραβά θα πάει και αυτός, οκ, μπορεί σε καμμιά ανηφόρα να τα βρει μπαστούνια και στις αμμουδιές να παρκάρει μαζι με τα IX, αλλά...στη τελική..με τα λεφτά που θα γλιτώσει, παίρνει μία γουρούνα να τη κουβαλάει σε μπαγκαζιέρα....να κάνει το κέφι του...όποτε θέλει ο άνθρωπος!!!

και...το περίεργο είναι ότι...για να τον περάσω το γείτονα στην αττική οδό...πραγματικά ζορίστικα....
ενώ θεωρητικά φοράει το 1.5 το υποδεέστερο μοτερ (μετά τα 90HP νομίζω) απο τον 1.6 το δικό μου με τα 105 άλογα.
Ισως...λιγότερες απώλειες...πιο ελαφρύ αμάξωμα λόγω πίσω μετάδοσης....δε ξέρω τι να πω!! :o
Αν και το πίσω διαφορικό μας...είναι απο το αμάξι της barbie..... το πήγα στο συνεργείο που πάω το δικό μου για αλλαγή λαδιών...και γέλαγαν όταν είδαν τη πίσω ανάρτηση....η αλήθεια είναι ότι σου δημιουργεί φόβο ότι θα τα χάσεις όλα...στο δρόμο με ένα δυνατό φρενάρισμα... ε;
πολύ ψιλούτσικα σιδεράκια....είναι η αλήθεια...αλλα...δε με πειράζει, εγώ δε το θέλω για trial...αλλιώς θα έπαιρνα NIVA ή wrangler...!!
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Αξιοπιστία Dacia Duster

Δημοσίευση από Big »

Αναβαθμισμένο σε όλους τους τομείς και με αποδοτικούς κινητήρες βενζίνης και πετρελαίου, το ανανεωμένο crossover της Dacia είναι έτοιμο να κάνει την εμφάνισή του στην ευρωπαϊκή αγορά.

Το Duster αναμένεται στη χώρα μας πριν τα τέλη του έτους, έχοντας πιο δυναμική εμφάνιση, καλύτερο ποιοτικά εσωτερικό και πλουσιότερο εξοπλισμό. Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ωστόσο, εστιάζεται κάτω από το καπό, εκεί όπου βρίσκεται ο νέος τετρακύλινδρος κινητήρας 1.2 TCe. Στην περίπτωση του συγκεκριμένου μοντέλου, αποδίδει 125 ίππους και συνδυάζεται με μηχανικό κιβώτιο έξι σχέσεων, με την κίνηση να περνά στους εμπρός τροχούς. Η μέση κατανάλωση καυσίμου είναι στα 6,3 λτ./100 χλμ. και οι εκπομπές ρύπων στα 145 γρ./χλμ.

Ο άλλος βενζινοκινητήρας είναι ο ατμοσφαιρικός 1.6 λτ. των 105 ίππων, ο οποίος συνδυάζεται με πεντατάχυτο κιβώτιο στην έκδοση 4Χ2 και εξατάχυτο στην 4Χ4. Στους diesel υπάρχει ο 1,5 dCi της Renault, απόδοσης 90 και 110 ίππων.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tKnpvhccKi8[/youtube]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Για οχήματα 4x4 εκτός Terios”