Προβολεις για 4Χ4

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από manos man. »

Κυρτή εψαχνα κι εγω αλλά δεν έβρισκα λογική τιμή! Την δικιά μου την πήρα 120 ευρω! Εσυ;
Κι ακόμα μια παρατήρηση. Όλες οι λεντόμπαρες δουλεύουν απο 12 μεχρι 30 volt. Αυτό σημαίνει οτι στα 12 volt έχουν την μισή απόδοση. Υπάρχουν μετατροπείς που μπορούμε να ανεβάσουμε την τάση και να αγγίξουμε την μέγιστη απόδοση! Βεβαια εχει κι αυτό ενα κόστος γυρω στα 50 ευρώ πάνω - κάτω.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από panos_t2 »

Εμενα μου βγηκε 45ευρο Μανο με τα μεταφορικα!!!!Δημοπρασια με αρχικη τιμη 180ευρο!!!!Ημουν λιγο τυχερος :!: :!: :!: :!: ;) ;) ;)
Τωρα για την σχεση τασης-αποδοσης θα το ψαξω λιγο!!!!Και τ αυτοκινητα μας εχουν μονιμη ταση λειτουργιας 14-14,5V περιπου!!!!Αν την βαζαμε σε φορτηγο (24V) θα χαμε διπλασια αποδοση;;;Θα το ψαξω λιγο Μανο αν και δεν μου φαινεται και τοσο λογικο!!!
Αν και πιστευω οτι την ταση λειτουργιας μας την δινουν για να ξερουμε το ευρος στο οποιο λειτουργουν και μην κανουμε καμια πατατα!!!π.χ. μην προσπαθησει κανενας να το αναψει με μπαταρια 1,5v αλλα ουτε και σε κανενα ηλεκτρικο κλαρκ με 48v και 60v μπαταριες!!!!Εξαλου η ισχυς (W) ειναι αυτο που μας δινει το φως που θελουμε!!!Αν μας ελεγε 100-200w τοτε θα λεγαμε κατι παιζει εδω!!!!Αλλα απ την στιγμη που εχουμε μια λαμπα 120w ειτε την δωσουμε 12v ειτε 24v το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο...Η διαφορα θα ειναι στην ενταση του ρευματος... Απο τον τυπο της ισχυος W=V*I οπου απ αυτο I=W/V...οπου στην μια περιπτωση θα εχουμε I=120/12=10A και στην αλλη I=120/24=5A...Που σημαινει οτι απλα θα παιζουμε το ρευμα και οχι με την αποδοση!!!!!Νομιζω οτι θα καταφερναμε περισσοτερη ενταση (φως) αν το συνδεαμε σε παραπανω απο 30v και για οσο αντεχε!!!!
Συγνωμη για την εκθεση :) ελπιζω να μην κουρασα και αν κανω λαθος διορθωστε με!!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από manos man. »

Εντάξει υποκλίνομαι στην τιμή!!! Ασυναγωνιστη!! ;)
Πάνο την μετρήσαμε με τον μπαμπά και στα 12volt είχε ισχύς 80watt περιπου ενώ η λεντόμπαρα έλεγε 180watt !! Ανέβασε τα βολτ και ανέβηκαν και τα watt !
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από panos_t2 »

Μαλιστα...ενδιαφερον αυτο!!!Θα ψαξω λιγο τι παιζει και θα σε πω Μανο!!!!Φυσικα που να βγαλεις ακρη με τους κινεζους, ουτε αυτοι δεν βγαζουν!!!!!Παντος αν καποιος εχει να πληρωσεις ledομπαρες οπως οι Rigid Industries δεν θα χει τετοια θεματα!!!!Αποδιδουν αυτο που λενε στα 12v χωρις απολιες!!!!τεσταρισμενο απο φιλο που χωσε καλα το χερι στην τσεπη!!!!Τωρα με τις δικες μας θα δω τι παιζει!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από manos man. »

Πάντως Πάνο, εστω κι έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό! Μένει να δούμε την αντοχή στον χρόνο!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από panos_t2 »

Για ριξε μια ματια Μανο!!!Ή θα γινει δουλεια με κατι τετοιο ή θα το ανατιναξουμε!!!! :D :D :D
http://m.ebay.com/itm/161320347784
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από tetradusterios »

Μέχρι την Πανελλήνια μην κάνετε μα....ες. Μετά κάνετε ότι θέλετε. :lol: :lol: :lol:
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από panos_t2 »

Και εγω αυτο λεω Γιωργο!!!Μια χαρα δουλευουν ολα!!!!Μας εβαλε ο Μανος τωρα ιδεες για να τα καψουμε!!! :) :) :)
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από goranterios »

Αφήστε και κανένα ευρό για την10Η Πανελλήνια και μετά βάλτε ότι θέλετε Καστανιά ευτυχώς το πόστ δεν το είδε η Ιωάννα οπότε μαζεύω ελιές έως την δύση του ηλίου ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: βάλε και αλλους προβολεις χαχαα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από manos man. »

Πανο κι εγω ευχαριστημένος είμαι, δεν μπορώ να πω!! Αλλά δελεάζει η ιδέα να πιάσεις την μέγιστη απόδοση της μπαρας!!
Τωρα αν ανατιναχτεί... Δεν ξέρω!!! Τουλαχιστον ας μην το δοκιμάσουμε στην πανελλήνια που θα υπάρχει άμαχος πληθυσμός !!χεχε :lol: :lol: :lol:
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”