Προβολεις για 4Χ4

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από teo »

Σκεφτομαι να βαλω στο duster ενα σετ προβολεων πιθανον συνδεδεμενους με την μεγαλη σκαλα.Εχετε να προτεινετε κατι??HELLA ποιους??Ο φιλος big ανεφερε κατι xlight αλλα βγαινουν πολυ ακριβοι.Για πειτε καμμια γνωμη!!
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από Big »

Θες διάθλασης ή καρφιά?
σε ποιο σημείο θα τους βάλεις?
Υπολόγισε ότι με αλογόνου λάμπες θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση, μικρότερη φωτεινότητα και λιγότερες ώρες λειτουργίας. Βέβαια λόγο οικονομικής δυσκολίας που όλοι περνάμε θα ήταν μία καλή λύση.

Προσωπικά δεν θα τους συνέδεα με την μεγάλη σκάλα. Όταν ταξιδεύεις πρέπει να έχουν το κάλυμμα οι προβολείς, οπότε και να τους συνδέσεις με την μεγάλη σκάλα και είναι καλυμμένοι θα είναι άχρηστοι.

1 ή 2 διακοπτάκια με δικιά τους ασφάλεια και τροφοδοσία από την μπαταρία! προσωπικά εγώ αυτό είχα κάνει σε σύνολο 10 προβολέων (5 διακόπτες) από 65W ο καθένας απόδοση (λάμπα)!

Κοίτα και http://www.auroraledusa.com/

Υπάρχει αντιπρόσωπος Ελλάδα και με προσφορές τώρα τα Χριστούγεννα
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από Big »

Δεν θέλω να σε πιέσω απλά κάποια πειστήρια για την απόδοση σε αναλογία watt με led και το μέγεθος!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7OcOJk-PdWY[/youtube]
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από sportbilly »

Big έγραψε:Όταν ταξιδεύεις πρέπει να έχουν το κάλυμμα οι προβολείς,
Κάπου το 'χω ξανακούσει αυτό αλλά δεν το 'χω δει πουθενά γραμμένο. Μήπως γνωρίζεις που αναφέρεται? Θυμάμαι το παλιό αυτοκίνητο του πατέρα μου, είχε μόνιμα προβολάκια και δεν τα είχε κάλυμμα. Δεν θυμάμαι ποτέ να'χε πρόβλημα με αστυνομία κτλ. Βέβαια έχουν περάσει και 15-20 χρόνια από τότε.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από Big »

Μου το είχαν πει σε αγώνα όπου αναγκάστηκα να βάλω τα καλύμματα γιατί αλλιώς δεν πέρναγα τεχνικό έλεγχο!

Αν θυμάσαι και οι παλιές mercedes είχαν προβολείς μπροστά οι οποίοι δεν είχαν κάλυμμα!

Πάντως πολλά τα λεφτά :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από teo »

Ωραιο το βιντεακι και φοβερο φως το 30.Το κοστος πιστευω θα ειναι τσουχτερο!!
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από Big »

Το Σ/Κ τσέκαρα από κοντά και τα προβολάκια 6 μόνο led 1450 lumens. Πολύ φως :shock:
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από manos man. »

Εγω εχω βαλει δυο καρφια και δυο διασπορας! Ειναι οι Hella ff50 (πολυ καλοι και οι ff75) ! Αρχικα ειχα μονο τα καρφια τοποθετημενα στις μπαρες αλλα προσφατα απεκτησα και μια σχαρα οποτε την προηγουμενη εβδομαδα εβαλα και αλλα δυο διασπορας! Το αποτελεσμα αν και ειναι πολυ καλο σκεφτομαι κυριως για τα διασπορας να βαλω πιο δυνατες λαμπες και αν βρω κιτρινες. Τωρα ειναι 55 watt.

η μοναδικη φωτογραφια που εχω ειναι η παρακατω. Αν θελετε βγαζω και αλλη αυριο που να φαινονται καλυτερα τα προβολακια ;)
P1020772.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από dimos »

Τι διάμετρο έχουν αυτά και ποσο στοιχίζει ο καθένας ?
Η μπάρα είναι για βάσεις του σκι ?
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προβολεις για 4Χ4

Δημοσίευση από manos man. »

Δεν θυμαμαι τις διαστασεις τους για να σου πω... Τα καρφια τα πηρα 25 euro το ενα απο μαγαζι που εκλεινε ενω τωρα τα διασπορας τα βρηκα 32,5 euro το ενα ;)

Οχι οι μπαρες δεν ειναι για βασεις του σκι. Ειναι απλες μπαρες για να μπορει να τοποθετηθει η σχαρα ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”