Ποδιές προστασίας Terios II

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Αρκετά μέλη έχουν ήδη αντικαταστήσει την ανεπαρκή, πλαστική ποδιά του Terios II με μεταλλική. Αυτή προστατεύει κάρτερ και κεντρικό διαφορικό και μπορεί να φτιαχτεί από αλουμίνιο ή σίδερο, συνήθως 3 ή 5 χιλιοστών ή να αγοραστεί έτοιμη. Ο Πεσκετζής έχει τέτοιες ποδιές που βιδώνουν στις εργοστασιακές τρύπες του αμαξώματος. Κάποιοι έχουν βάλει ποδιά και στο ρεζερβουάρ.

Τα υπέρ του αλουμινίου είναι το χαμηλό του βάρος και το γεγονός οτι δεν σκουριάζει. Στα κατά, πρώτο έρχεται το αυξημένο κόστος αγοράς και το γεγονός οτι σε ενδεχόμενο "καλό" χτύπημα, το αλουμίνιο δεν θα αντέξει και θα σπάσει...

Από την άλλη μεριά, οι σιδερένιες ποδιές μπορούν να επισκευαστούν αν στραβώσουν από χτύπημα αλλά είναι πιό βαριές. Επίσης καλό είναι η λαμαρίνα να είναι γαλβανισμένη.

Εδώ ένα παράδειγμα ποδιάς.

Εικόνα
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Εγω πανω απο δυο χρονια φοραω ποδιες by Pesketzis ! Ειναι μεταλλικες 5 χιλιοστα (αν δεν κανω λαθος βγαινουν και 3 χιλιοστα). Εχουν φαει αρκετα χτυπηματα και το μονο που απεκτησαν ειναι κατι γρατζουνιες! Δεν φοραω ολο το σετ αλλα εβαλα στα πιο επιμαχα σημεια δηλαδη στον κινητηρα και στο σασμαν! Στην τελευταια εκδρομη που εφαγαν αρκετο κοπανημα αν δεν τις ειχα πολυ πιθανον να ειχα παθει καποια ζημια. Βοηθανε παρα πολυ γιατι ειναι επιπεδες και το αμαξι γλυστραει πανω στο εμποδιο χωρις να σκαλωσει καπου!

και δυο φωτο:
P5174871.JPG
P9146228.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
ktmmatis
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2012 9:32 pm

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από ktmmatis »

τιμες???
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από goranterios »

Απο τον ιανουαριο του 2014 ειπα να κανω ενα δωρακι στον goran ,να του βαλω ολο το σετ προστατευτικων ποδιων, εκτος απο γλυστρες.( Λογω οτι εχει σκαλοπατια ) οι ποδιες που μου αρεσαν πολυ τις εχω δει απο φωτογραφιες και βιντεο στα τερατακια του manos man, και του g.kοytrias .Ευχαριστω τον Γιωργο Πεσκετζη για τον τηλεφωνικο χρονο που μου αφιερωσε στις τυχον αποριες που ειχα για τις αλυσιδες χιονιου καθως και για τις ποδιες προστασιας για τα τερατα μας.( EΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ :!: :!: :!: :!: :!: και πολυ τυχεροι, που βρισκεται αναμεσα μας :!: :!: :!: :!: :!: ) ΓΙΩΡΓΟ θα τα πουμε συντομα . :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Παρ Δεκ 06, 2013 2:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από Big »

Για τέριος 1 έχεις Γιώργο?
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από dimos »

Big έγραψε:Για τέριος 1 έχεις Γιώργο?
Υπαρχουν ? Και η τιμή τους ?
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από goranterios »

big κσι dimos καλυτερα να παρετε να μαθετε από το τηλεφωνο για τιμες, που στο τεριος 2 ολο το σετ ποδιων εκτος τις γλυστρες γιατι εχω σκαλοπατια το ειχε σε λογικοτατες τιμες. :D :D :D :D
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

goran, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και κοκκινίζω :oops:

Για Terios I δεν μου έχουν ζητήσει και δεν έχω έτοιμη λύση.
Φυσικά, μπορώ να φτιάξω αν υπάρχει ενδιαφέρων ;)
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από Big »

Pesketzis έγραψε:goran, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και κοκκινίζω :oops:

Για Terios I δεν μου έχουν ζητήσει και δεν έχω έτοιμη λύση.
Φυσικά, μπορώ να φτιάξω αν υπάρχει ενδιαφέρων ;)
Εγώ θα βρω αφορμή να έρθω για την ποδιά και καλά, αλλά κατά βάθος θα έρθω για καφέ επάνω να τα πούμε :D 8-) 8-) 8-) 8-)
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ποδιές προστασίας Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

Άντε άντε σε περιμένω και χ@σ@ τις ποδιές έλα για καφέ και τα συναφή, να σε κυκλοφορήσουμε στην πόλη μας να γουστάρεις :D :D :D :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”