Τοποθετηση καμερας καταγραφης στο παρμπριζ

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Απάντηση
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Τοποθετηση καμερας καταγραφης στο παρμπριζ

Δημοσίευση από προσηλιο »

Σκεφτομαι να βαλω μια ψηφιακη καμερα καταγραφης στο παρμπριζ, συνδεονται στην υποδοχη-αναπτηρα και καταγραφουν στο αυτοματο με την εκκινηση του κινητηρα.
Ο λογος ειναι η ευκολη καταγραφη στιγμιοτυπων στις εκδρομες αλλα και ασφαλεια σε πιθανο ατυχημα εντος πολης.
Το θεμα ειναι αν αυτο ειναι νομιμο. Θα εχω προβλημα στο ΚΤΕΟ?
Επισης, αν εχει βαλει καποιος, υπαρχει περιπτωση να μου "ριξει" την μπαταρια?
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθετηση καμερας καταγραφης στο παρμπριζ

Δημοσίευση από daiterios »

Το πρόβλημα δεν θα το συναντήσεις στο ΚΤΕΟ.
Επειδή πρόκειται να γίνει καταγραφή προσώπων, πινακίδες αυτοκινήτων ή και οποιαδήποτε εκδήλωση των πολιτών είναι σαφέστατα παράνομο.
Ακόμα και οι κάμερες που υπάρχουν για την καταγραφή της κυκλοφορίας λειτουργούν υπό ειδικό καθεστώς και δεν νομιμοποιούνται να χρησιμοποιούνται για την πλάκα του καθενός, οπότε εάν πέσει στην αντίληψη κάποιου τότε τα πράγματα είναι δύσκολα.
Στο terios είχα εγκαταστήσει και εγώ κάμερα αλλά έπειτα από λίγο την έβγαλα για να μην δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα.
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τοποθετηση καμερας καταγραφης στο παρμπριζ

Δημοσίευση από προσηλιο »

@ daiterios
Συγνωμη, αλλα δεν καταλαβαινω. Τα κινητα δεν εχουν καμερες που μπορουν να καταγραφουν με τον ιδιο τροπο? Γιατι δεν απαγορευονται?
Στο κατω-κατω, ειναι αυτονοητο νομιζω οτι με αυτον τον τροπο η διερευνηση ενος ατυχηματος (χτυπα ξυλο!) ειναι πολυ πιο γρηγορη και ευκολη, αντι της υπαρχουσας διαδικασιας με συμπληρωση φιλικης δηλωσης, εμπειρογνωμονες κλπ.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τοποθετηση καμερας καταγραφης στο παρμπριζ

Δημοσίευση από kostas »

Μπορείς να βάλεις κανένας δεν θα ασχοληθεί αλλά και καμία ασφαλιστική πάλι δεν θα κάνει δεκτό κανένα υλικό.Βαλτη για προσωπική χρήση εκδρομες κτλπ.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”