Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By joannathom

Να ρωτήσω κάτι; pmr, τα cb και τα γουόκι-τόκι είναι το ίδιο πράγμα? κι αν όχι τι διαφορές έχουν και ποιό είναι πιο κατάλληλο για τις διαδρομές μας? όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ :kiss:
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Anestis


Και από μένα μια ερώτηση.
Χρειάζεται άδεια λειτουργίας?
όταν κάποιος έχει pmr και cb.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Tα pmr είναι αυτό που λέμε γουώκι τόκι
τα cb είναι αυτά που έχουν ,φορτηγά, ταξί κτλ και τα οποία θέλουν άδεια ασχέτως με την κατάσταση που επικρατεί όσον αφορά τους έλεγχους
ΓΝΩΜΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ
για την χρήση και τα λεφτά που τα θέλουμε εμείς δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από pmr
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By TAG


Εν συντομία.

Τα PMR (γουώκι-τόκι) δεν θέλουν άδεια.
τα cb θέλουν. (διαδικασία πολύ απλή. Αν και νομίζω ότι κανείς δεν ασχολείται εάν έχεις/δεν έχεις...)

Το τι χρειάζεται κάποιος είναι σχετικό..

Εμπειρικά..:

Σε βολτούλα 2 - 3 αυτοκινήτων , φτάνει το pmr , χωρίς φυσικά να έχει την ποιότητα επικοινωνίας των cb.
εν κινήσει σε εθνική έχει αρκετές παρεμβολές, ειδικά δε όταν τα αυτοκίνητα έχουν απόσταση μεταξύ τους π.χ μεταξύ φορτηγών..
σε μεγαλύτερες αποστάσεις πάνω από 200-300 μ ή π.χ σε στροφές σε βουνά χάνεται η επικοινωνία.
Όταν δε είναι πολλά αυτοκίνητα ο πρώτος δεν ακούει τον τελευταίο... γενικά είναι μια φτηνή λύση όχι για πολλά πολλά..

το CB έχει εμβέλεια μεγάλη . (π.χ από 1 έως 4 ,5 χλμ σε πολλές περιπτώσεις παραπάνω)
η ποιότητα επικοινωνίας είναι πάρα πολύ καλή, ειδικά σε κομβόι πολλών αυτοκινήτων.
το μόνο μειονέκτημα , ίσως το κόστος αγοράς..
πάντως μέχρι 100 € υπάρχουν αρκετές λύσεις..
Προσοχή δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ PMR και CB. (μόνο ακριβές λύσεις..)
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By joannathom

Γιώργο και TAG είστε σαφείς. Κατάλαβα τις διαφορές. πάντως εμείς pmr θα έχουμε μαζί, όπως διαβάζω και από τη συζήτηση της εκδρομής.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis


pmr θα έχουμε γιατί δεν μπορεί όλοι να έχουν cb καθώς αυτό είναι κάτι εξειδικευμένο και κανείς για μια βολτίτσα δεν προτίθετε να αγοράσει και να ασχοληθεί να βγάλει άδεια και ότι άλλο χρειάζεται.
Τα cb σαφώς και κάνουν πολύύύύύύύ καλύτερη δουλειά από τα pmr αλλά δύσκολα θα μπορούσε να υπάρξει μια παρέα 30 και πάνω αυτοκινήτων που να έχουν όλοι cb.
Και φυσικά μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι πολοί από τους συμμετέχοντες στις εκδρομές μας δεν έχουν ανάλογες εμπειρίες σε εκδρομές και εξορμήσεις παρά μόνον όταν ακολουθούν τις εκδρομές μας.


http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis

Με βάλατε στην πρίζα....
Επειδή την ψάχνω για αγορά καινούριων pmr θα ήθελα τις συμβουλές σας φίλοι μου.
Μέχρι σήμερα έχω απλά pmr τα οποία ναι μεν είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν μου φτάνουν που λέμε.
Θέλω κάτι καλύτερο το οποίο να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εμβέλεια και το ποιο σημαντικό, καλό σήμα χωρίς παράσιτα.
Συνήθως στις εκδρομές μας είμαι το τελευταίο αυτοκίνητο (σκούπα που λέμε) με αποτέλεσμα να χάνω την επικοινωνία με το μεγαλύτερο μέρος του κονβόι.
Αυτό που είδα στα λινκ που βάλατε είναι πως το ένα από τα δύο λέει ότι μπορεί να παρακολουθεί δύο σήματα ταυτόχρονα.
Αυτό σημαίνει όπως καταλαβαίνω, πως μπορώ να επιλέξω διαφορετικό κανάλι για τους συμμετέχοντες και διαφορετικό για τον οδηγό του κονβόι και να τους ακούω όλους ταυτόχρονα αλλά τι γίνετε όταν θέλω να συνενοηθώ με τον οδηγό στο δικό μας κανάλι χωρίς να χαλάω τον χαβαλέ από τους υπόλοιπους; Θα πρέπει να γυρνάω την συχνότητα κάθε τρεις και λίγο η υπάρχει και ποιο εύκολος τρόπος.
Άντε παλικάρια ανοίξτε μου τα μάτια μην κάνω καμιά χαζή αγορά και κλαίω τα λεφτουδάκια μου!!!!:P :P :P

Ε, και μην μου πείτε για cb και vhf γιατί όντως είναι καλύτερα και θα κάνω την δουλειά μου ποιο άνετα αλλά όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι αυτά τα μηχανήματα.

http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες για επικοινωνία

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By geovil


Γιώργο, εγώ μόλις σήμερα αγόρασα από την προσφορά του e-shop, αυτό το φτηνό στέκι, pmr το BRONDI FX-200(33,90ευρω). Δεν έχω ιδέα από αυτά ,αλλά σκέπτομαι ότι μπορεί το ένα να είναι στη συχνότητα των μελών, και το άλλο στη συχνότητα του πλοηγού ..........δεν ξέρω επαναλαμβάνω, απλά εικάζω. ..........αυτα έχουν εμβέλεια 10 Km και φαντάζομαι ότι θα με καλύψουν για την εκδρομή............
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By TAG


Μπορείτε απλά, πλοηγός και σκούπα να έχετε cb.. παράλληλα να έχετε και PMR.. Ορίζετε μια συχνότητα μεταξύ σας ώστε να μην έχετε προβλήματα παρεμβολών από τις συζητήσεις όσων έχουν cb...
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από Δημητρης »

καλημερα
Πριν απο λιγο καιρο αγορασα ενα pmr ( Midland G-14 ) & θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος γνωριζει εαν υπαρχει επικοινωνια μεταξυ cb & pmr ??
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”