Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από TAG »

:!: προς ενημερωση μας..: :roll:

Βαριές ποινές για κατοχή ασυρμάτου VHF/UHF
Πέμπτη 25 Απριλίου 2013 Πηγή: http://www.Offroader.gr


Πολύ σκληρός ήταν ο πέλεκυς που έπεσε σε 38χρόνο δημοσιογράφο από την Ξάνθη που συνελήφθη στις 26 Ιανουαρίου 2013 με τη διαδικασία του αυτοφώρου για παράβαση της νομοθεσία περί ραδιοσταθμών, διότι κατείχε παράνομα, εντός σακιδίου, έναν απενεργοποιημένο φορητό πομποδέκτη VHF/UHF, ο οποίος, όπως διαπιστώθηκε, ήταν προσυντονισμένος σε φάσμα συχνοτήτων της Ελληνικής Αστυνομίας. Ο καταδικασθείς Γιάννης Σιδηρόπουλος είναι διαχειριστής του XanthiPress, δημοσιογράφος στο Κανάλι 6 και στην Τόλμη.

Το πρωί της Παρασκευής 19 Απριλίου 2013 και μετά από μια αναβολή πραγματοποιήθηκε η δίκη με το δικαστήριο της Ξάνθης να κρίνει ένοχο τον δημοσιογράφο για παράβαση του άρθρου 1 παρ. 5Α΄ του Ν. 2801/2000 («Ρυθμίσεις θεμάτων αρμοδιότητας του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών και άλλες διατάξεις») κατ’ εξακολούθηση και παράβαση του άρθρου 1 παρ. 5Β΄ του Ν. 2801/2000 κατ’ εξακολούθηση, καταδικάζοντάς τον πρωτόδικα με ποινή φυλάκισης 9 μηνών κατά συγχώνευση και για τα δύο αδικήματα καθώς και επιβολή χρηματικού προστίμου 6.500 ευρώ.

http://www.offroader.gr/x/index.php/200 ... 3-17-07-12
Επίτιμος....
PAOK
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 15, 2012 11:46 am

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από PAOK »

giorgo man καλησπέρα κάνε μου μια πρόταση για PMR σε τιμή κρίσης ένα τεμάχιο αγορά από την φτωχομάνα Θεσσαλονίκη ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
giorgos man.
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:28 pm
Τοποθεσία: Σίσι Λασιθίου Κρήτη

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από giorgos man. »

Να ξεκινήσω με τη λαϊκή έκφραση... «ότι πληρώνεις παίρνεις»......


Με αφετηρία λοιπόν αυτή την έκφραση , έχω να πώ ότι υπάρχουν επώνυμες εταιρείες κατασκευής συσκευών ασυρμάτου (π.χ. icom, Yaesu, Kenwood, κ.λ.π.), που διαθέτουν και συσκευές PMR και υποτίθεται ότι αυτές είναι και οι πλέον αξιόπιστες. Είναι βέβαια και οι πιό ακριβές σε τιμή ( πάνω από 120 € ) και συνήθως διατίθενται ανά τεμάχιο και όχι ζευγάρι.

Μία ενδιάμεση κατάσταση ποιότητας και τιμής φυσικά ( από 80 € έως 120 € ) είναι τα Midland, τα πιό ακριβά μοντέλα της Cobra, Alan, που άλλα διατίθενται κατά τεμάχιο και άλλα σε ζευγάρι.

Τα PMR που κυκλοφορούν ευρέως , κυμαίνονται σε τιμές από 45 € έως 65 € , και είναι αυτά που διαθέτουν οι περισσότεροι της παρέας μας. Πολλές φορές συναντάμε το ίδιο μηχάνημα σε όψη , αλλά με διαφορετική φίρμα. Είναι που η «πρέσα» παράγει τα μηχανήματα και η κάθε εταιρεία παραγγέλει με το δικό της λογότυπο.

Ολα τα παραπάνω μηχανήματα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, είτε ακριβά, είτε φθηνά. Το θέμα είναι , σε περίπτωση βλάβης αν υπάρχει service επισκευής ή όχι.

Είχα βρεί ένα μοντέλο της Cobra , που για να είναι φθηνό, δεν συμπεριλαμβάνει στη συσκευασία φορτιστή και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Οταν είναι για να χρησιμοποιηθεί τοποθετούνται αλκαλικές μπαταρίες και τελείωσε η σκοτούρα. ( γι αυτά μπορεί να μας ενημερώσει σχετικά ο Νίκος (Goranterios) που τα έχει χρησιμοποιήσει.

Γνώμη μου πάντως είναι, να αγοράζονται ζευγάρια, ώστε να καλύπτονται επικοινωνίες και σε άλλες εκτός του Club βόλτες αφ΄ενός, και αφ' ετέρου σε περίπτωση βλάβης ή απώλειας του ενός μηχανήματος να υπάρχει το άλλο εφεδρικό.

Υπόψιν , ότι το 90% των μηχανημάτων ( όπως γίνεται και σε πολλά άλλα πράγματα άλλωστε ), κατασκευάζονται στην Κίνα.

Μια φθηνή λύση που την έχουμε δοκιμάσει και καλύπτει τις απαραίτητες επικοινωνίες των εκδρομών μας, είναι και η παρακάτω στο επισυνεπτόμενο link, για όσους ενδιαφέρονται για άμεση αγορά σε λίγες ημέρες.

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfor ... l&id=28788


Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι στην ενημέρωσή σας.
Για οποιαδήποτε απορία ή πληροφορία , τα λέμε και στο τηλέφωνο :P :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos man. την Σάβ Φεβ 14, 2015 12:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με την βία
Άρθρο 120 (παραγρ.4) του ισχύοντος Συντάγματος της Ελλάδας (ακροτελεύτια διάταξη).
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από goranterios »

Καλησπέρα Γιώργο και PAOK :D αυτό που εχω είναι το pmr 446 Midland ευχαρiστημένος :!: όπως και ευχαρiστημένος και από τά Silver crest πού πηρα από τά lidl :!: και τά εχω χρησημοποιησει περισσότερο, Θα τά εχω ολα μαζί μου στην κοπή της πιτας.

Ευχαριστημένος πάντα για τά χρήματα που κοστήσανε :!: :!:
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από Synteknos »

Και εγω έχω τα Silver Crest από το 2010 και είμαι ευχαριστημένος. Το μόνο που έχουν παρουσιάσει ειναι οτι το ενα μου ξεφορτίζει πολυ σύντομα τις μπαταρίες και δεν αρκούν ούτε για μια μέρα. Πρόβλημα που λύνεται φυσικά έχοντας ενα σετάκι έξτρα μπαταρίες ;)
Και όπως αναφέρθηκε, τα έχω χρησιμοποιήσει και σε βόλτες εκτός off roading, κυρίως πηγαίνοντας στην παραλία με φιλους με δυο αυτοκίνητα.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από TAG »

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ !

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ CB. Δε χρειάζεται ούτε άδεια , ούτε αγορα παραβολων κλπ κλπ

από το νέο ΦΕΚ 262Β 03/02/2017
Άρθρο 5
Εγκατάσταση και λειτουργία σταθμών CB . 1. Επιτρέπεται η ελεύθερη, άνευ αδείας χρήση (free use) των κινητών, φορητών και σταθερών σταθμών (βάσης) CB (χωρίς την καταβολή παραβόλων ή τελών) που τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3, εφόσον πληρούνται και οι λοιπές διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας


Μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε το ΦΕΚ εδώ:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... pXuaj7eKKJ
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
giorgos man.
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:28 pm
Τοποθεσία: Σίσι Λασιθίου Κρήτη

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από giorgos man. »

Μανόλη, πολύ σημαντική η ενημέρωσή σου !!!!

Ευχαριστούμε πολύ :D :D
Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με την βία
Άρθρο 120 (παραγρ.4) του ισχύοντος Συντάγματος της Ελλάδας (ακροτελεύτια διάταξη).
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Ένα από αυτά που μου αρέσει σε αυτή την ομάδα είναι ότι υπάρχουν μέλη που αυτό που τους αρέσει, ότι είναι αυτό, το ψάχνουν και το επικοινωνούν.
Καλή καρδιά!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από manos man. »

TAG έγραψε:ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ !

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ CB. Δε χρειάζεται ούτε άδεια , ούτε αγορα παραβολων κλπ κλπ

από το νέο ΦΕΚ 262Β 03/02/2017
Άρθρο 5
Εγκατάσταση και λειτουργία σταθμών CB . 1. Επιτρέπεται η ελεύθερη, άνευ αδείας χρήση (free use) των κινητών, φορητών και σταθερών σταθμών (βάσης) CB (χωρίς την καταβολή παραβόλων ή τελών) που τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3, εφόσον πληρούνται και οι λοιπές διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας


Μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε το ΦΕΚ εδώ:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... pXuaj7eKKJ
Τι ευχάριστη εκπληξη!!!! :D :D :D :D Είμαι νόμιμος είμαι νόμιμος!!!!! :D :D :D

Υ.Γ. Πατέρα βρες κεραία μακριά για την βάση στην ρεζέρβα!!!! Πάμε για ολοκληρωμένη μόνιμη εγκατάσταση!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Απορίες, συζήτηση για cb, pmr κ.τ.λ

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Μην χαίρεσαι! Παραμένεις παράνομος, για άλλους λόγους!!
Μην ανησυχείς όμως. Το να είσαι "λίγο" παράνομος αρέσει στα κορίτσια ;) .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”