Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Ένα πολύ ενδιαφέρον site που εξηγεί το τι και πώς όσον αφορά τους εργάτες και τις τροχαλίες, στα Άγγλικα!!

http://www.innovation-engineering.co.uk ... theory.htm
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
nkos
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 13, 2012 7:45 pm

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από nkos »

Να πώ και κάτι για τα πολύσπαστα και το μηχανικό όφελος αυτών. Κάθε κινητή τροχαλία υποδιαιρεί την δύναμη που απαιτείται για την έλξη ενός αντικειμένου. Η κινητή τροχαλία είναι εφαπτόμενη στο αντικείμενο προς έλξη, στην περίπτωσή μας είναι το κολλημένο θεωριτικά αυτοκίνητο. Αν παρατηρήσουμε στα γερανοφόρα και στους ανελκυστήρες το σύστημα των πολύσπαστων χρησημοποιείται υποχρεωτικά προκειμένου να επιτευχθεί η ανύψωση φορτίων από κινητήρες μικτότερης δύναμης αλλά και όγκου παράλληλα. Συνήθως συναντάται ώς γάντζος με 1-2-3-4 τροχαλίες σε παράλληλη διάταξη. Για να μήν το κουράσω πολύ μπορείτε να ενημερωθείτε για τα πολύσπαστα από το διαδύκτιο. Ως παράδειγμα να αναφέρω το εξής μόνο.

1 κινητή τροχαλία μηχανικό κέρδος 1/2 ( το σύρμα δένεται μέσω μιας κινητής τροχαλίας εφαπτόμενης στο κολλημένο όχημα και επιστρέφει στο όχημα με τον εργάτη - τον χαρούμενο- )

1 κινητη και 1 σταθερή μηχανικό κέρδος 1/3 ( το σύρμα δενεται μέσω μίας κινητής στο κολλημένο όχημα, επιστρέφει στο όχημα με τον εργάτη όπου ξαναφέυγει μέσω μιας ακόμα σταθερής τροχαλίας για να δεθεί στο κολλημένο όχημα ξανά )

2 κινητές και 1 σταθερή μηχανικό κέρδος 1/4 κτλ.

.. εν τελεί , όσο πρσθέτουμε κινητές τροχαλίες , μπορούμε να ασκήσουμε δυνάμεις πολύ μεγαλύτερες απο την διαθέσημη
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από kostas »

ΙΔΕΕΣ!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
celica76
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Σεπ 21, 2016 7:50 am

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από celica76 »

Καλησπέρα παιδιά,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει εργάτη σε τεριος του 2006. Προσαρμόζεται στο σασί μπροστά από το ψυγείο; θέλει κάποια αυτοσχέδια βάση; Στο διαδίκτυο δεν μπορώ να βρω κάτι. Αν υπήρχαν και φώτο για να δούμε την κατασκευή.
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από panos_t2 »

Απ' το δικό μου φίλε..terios j2 2006...με συγχωρείς για την χαλιά ανάλυση αλλά είναι παλιά η φωτό
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
celica76
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Σεπ 21, 2016 7:50 am

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από celica76 »

Ευχαριστώ πολύ!
Αυτή η βάση υπάρχει στο εμπόριο; Γιατί εγώ δεν βρίσκω τίποτα. Ή θέλει τοποθέτηση από ειδικό;
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από panos_t2 »

Δεν υπάρχει στο εμπόριο φιλε (δυστυχώς για το terios δεν υπάρχει τίποτα) ...αν πιάνουν τα χέρια σου την κάνεις εσύ όπως έκανα και εγώ...αλλιώς απευθύνεσαι σε κάποιον που ασχολείται
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
celica76
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Σεπ 21, 2016 7:50 am

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από celica76 »

Σ ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται πολύ καλή κατασκευή. Μπράβο! Τη βάση την έχεις βιδωσει πάνω στο σασί;
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εργάτες-Τροχαλίες Θεωρία ENG

Δημοσίευση από panos_t2 »

Ναι φίλε...έχω βγάλει την τραβέρσα του αυτοκινήτου, την οποία έχω κρατήσει άθικτη, και βιδωσα την βάση μου πάνω στο σασί εκεί που βιδωνε η τραβέρσα.
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”