ΚΤΕΟ;

Άνοιξε και σας περιμένει...για να μας πείτε ότι σας ευχαριστεί εκτός του αυτοκινήτου
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Ήρθε η ώρα μας για να περάσουμε ΚΤΕΟ
για πέστε καμιά ιδέα για το πού να το πάω γιατί σε κάποιο που είχα πάει να περάσω τη μηχανή,
είδα που περνάγανε ενά RAV4 και στέναξε η ψυχούλα μου

για πέστε εμπειρίες και πού λέτε να το πάω ;;
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από geovil »

Γιωργο,κατι θυμαμαι ειχε αναφερει η Μαρινα σχετικα με καποιον που περνουσαν κτεο οι Βορειοι,αλλα δεν ξερω αν εχει καμμια ακρη και στην Αθηνα...........

Εγω περασα το δικο μου στην γειτονια μου,εχει λιγο σχετικα κοσμο και λεγεται ΙΚΤΕΟ ΑΜΦΙΘΕΑΣ........

Για ριξε μια ματια εδω...... http://www.ikteokomvos.gr
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

ρε παιδιά δεν πρέπει να είναι διαφορετικό το μηχάνημα που περνάνε τα 4χ4;
με 4 ραουλα αντί για δύο για να μην έχεις "κουρδίσματα";;
λέω εγω τώρα για να γίνετε συζήτηση...
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από tetradusterios »

Τωρα αυτο που ανεφερες για το κουρντισμα εχει βαση αλλα ειναι λιγο το χρονικο διαστημα.
Για το ΚΤΕΟ που λες ειναι το auteco καπως ετσι και ειναι υπευθυνος ο asterias και μου φαινεται
οτι ειχαμε μια προσφορα αλλα μπορει και να κινδυνολογω.
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από Big »

Και εγώ πρέπει να περάσω το τέριος
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από geovil »

Κουρδισματα :?: :?: :?:

Εχω την εντυπωση οτι με το κεντρικο διαφορικο ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ ,δεν τιθεται θεμα κουρδισματος.......αλλα αυτη ειναι δικη μου αποψη.....
Να μας πει ο Πεσκετζης ομως.............

Γιατι αμα ειναι να περασουμε 4-5 φορες κτεο και μετα να θελουμε κανενα διαφορικο αλλαγη,καλυτερα να πληρωνουμε προστιμο!!!!!
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Terioskost
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2012 12:16 pm
Τοποθεσία: Π.Φάληρο

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από Terioskost »

Κανονικά ο τεχνικός είναι υποχρεωμένος να ξέρει ότι το αυτοκίνητο είναι μόνιμα τετρακίνητο, (καλό είναι να του το επισημάνεις βέβαια), από εκεί και πέρα επιλέγει συγκεκριμένη ρύθμιση στην αυτόματη γραμμή η οποία λειτουργεί ως εξής:
βάζοντας το αυτοκίνητο στο φρενόμετρο πρώτα για τον εμπρός άξονα, το ένα ράουλο περιστρέφεται δεξιόστροφα και το άλλο αριστερόστροφα με αποτέλεσμα το εμπρός διαφορικό να ''βλέπει'' συνολική ροπή 0 άρα στέλνει 0 στο κεντρικό το οποίο στέλνει 0 και στο πίσω. Πρώτα παίρνει τιμές πέδησης για τον αριστερό τροχό και έπειτα για τον δεξιό, ενώ σε δικίνητο αυτοκίνητο παίρνει ταυτόχρονα και για τους δύο τροχούς του ίδιου άξονα. Αντίστοιχα και για τον πίσω άξονα. Απλά το τετρακίνητο είναι λίγο πιο χρονοβόρο για τον τεχνικό του ΚΤΕΟ.
Πάντως Γιώργο μην αγχώνεσαι γιατί φαντάσου ότι στο ΚΤΕΟ περνάνε αυτοκίνητα με πολυπλοκότερη τετρακίνηση από αυτή του TERIOS όπως Mitsubishi EVO και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΤΕΟ;

Δημοσίευση από Marina »

Όντως για ΚΤΕΟ είχε κάνει προσφορά η AUTECO, που έχει σταθμούς Αθήνα, Πειραιά και Θεσσαλονίκη.
Σ' αυτά τα ΚΤΕΟ έχει υπεύθυνη θέση ένα μέλος μας ο Ηλίας (asterias), είναι πολύ καλό παιδί και φυσικά κάτοχος terios, αφορμή λοιπόν αυτού είχε στείλει μια προσφορά για ΚΤΕΟ στον Dr Πεσκετσή αποκλειστικά για το club μας η οποία έληξε απ' οτι είδα στις 30/06/2013 (σας την αναπαράγω παρακάτω).
Εγώ ήδη έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες της εταιρίας και είμαι πολύ ευχαριστημένη... Ο δε Ηλίας γίνεται χαλί να τον πατήσεις ειδικά για τα μέλη του club μας... λόγω υποχρεώσεων όμως δεν καταφέρνει να γράφει παρά μόνο να βλέπει κάποιες φορές τις αναρτήσεις στο forum. Θα τον ενημερώσω φυσικά και για την συζήτηση καθώς και για την λήξη της προσφοράς που μπορεί αν μην αντιλήφθηκε και είμαι σίγουρη ότι θα την ανανεώσει...
Όποιος θέλει πάντως (μέχρι νεοτέρας) να περάσει ΚΤΕΟ είτε στη Θεσσαλονίκη είτε στην Αττική μπορεί να επικοινωνήσει με τον Ηλία, λέγοντας ότι είναι μέλος του Teriosclub.net και θα τον εξυπηρετήσει άμεσα , (όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει μήνυμα να του δώσω το κινητό του).
Το site του KTEO όπου έχει και τον εξαψήφιο αριθμό για ραντεβού είναι αυτό :
http://www.auteco.gr/v2/misc/startlinks ... 72427.html

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
"Οι προτάσεις που ακολουθούν αφορούν στην κάλυψη βασικών αναγκών κυκλοφορίας οχημάτων, δημιουργούν συνθήκες εξοικονόμησης πόρων και υποστηρίζουν τους τελικούς χρήστες οχημάτων για ασφαλείς και οικονομικές διαδρομές.

Σύντομα θα τεθούν σε λειτουργία και γραμμές ΚΤΕΟ μοτό, οπότε θα σας ενημερώσουμε αναλόγως.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΤΕΟ & Κάρτας Ελέγχου Καυσαερίων

Η auteco προσφέρει:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ
Ημ. Λήξης Προσφοράς 30/06/2013

Υπηρεσίες auteco
Ισχύον Τιμοκατάλογος Αττικής
KTEO I.X. (1) 55€
KTEO Φορτηγών (έως 3,5τ.) & Ασθενοφόρων (1) 55€
Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων (2) 12€
Προσφορά Αττικής
KTEO I.X. (1) 40€
KTEO Φορτηγών (έως 3,5τ.) & Ασθενοφόρων (1) 40€
Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων (2) 8€

Ισχύον Τιμοκατάλογος Θεσσαλονίκης
KTEO I.X. (1) 50€
KTEO Φορτηγών (έως 3,5τ.) & Ασθενοφόρων (1) 50€
Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων (2) 10€
Προσφορά Θεσσαλονίκης
KTEO I.X. (1) 35€
KTEO Φορτηγών (έως 3,5τ.) & Ασθενοφόρων (1) 35€
Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων (2) 5€

Επανέλεγχος Οχήματος (3)
Δ Ω Ρ Ε Α Ν
(1) Το δελτίο ΚΤΕΟ από την έκδοση του έχει ισχύ Κάρτας Καυσαερίων για ένα (1) έτος (ν.3897/2010)
(2) Η κάρτα καυσαερίων εκδίδεται από το 1ο έτος κυκλοφορίας του οχήματος και ανανεώνεται ετησίως.
(3) Σύμφωνα με την νομοθεσία σε περίπτωση σοβαρών ελλείψεων κατά τον αρχικό έλεγχο, το όχημα θα πρέπει να επανελεγχτεί εντός 20 ημερών, σε κάθε περίπτωση ο επανέλεγχος στην auteco παρέχεται ΔΩΡΕΑΝ.

Σταθμοί Αθήνας - Πειραιά:
1. Λ. Αθηνών 107, Αθήνα
2. Λ. Κηφισού 88, Μοσχάτο

Σταθμός Θεσσαλονίκης:
Αγ. Αναστασίας 13, Πυλαία
(δίπλα στο Mediterranean Cosmos)"
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Απάντηση