Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
adam
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Σεπ 25, 2017 7:02 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από adam »

το δικο μου φοραει τα cooper zeon xst ειναι σε αριστη κατασταση και μου μοιαζουν για πολυ on και αγνωστο εαν και σε τι ποσοστο off. Δεν εχω προς το παρον τασεις σκληρων χωματινων διαδρομων αλλα εαν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια θα με ενδιεφερε η συνολικη συμοεριφορα τους δεδομενου οτι ειναι καινουρια
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Μην αγχώνεσαι για τα λάστιχα. Όταν έρθει η ώρα τους τότε θα το κοιτάξεις. Θα είσαι και πιο κατασταλαγμένος για το ποιες απαιτήσεις θα έχεις. Από την στιγμή που δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι εξεζητημένο σε off road θεωρώ ότι θα είναι χαμένα χρήματα να μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις τώρα λάστιχα. Συγκριτικά να σου πω ότι κράτησα για 40.000 χιλιόμετρα τα εργοστασιακά που ήταν ασφάλτινου χαρακτήρα και έβγαινα και εκτός δρόμου. Το μόνο που θα προσέχεις είναι τις πέτρες γιατί εκεί "πονάνε" τα ασφάλτινα.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
adam
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Σεπ 25, 2017 7:02 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από adam »

manos man. έγραψε:Μην αγχώνεσαι για τα λάστιχα. Όταν έρθει η ώρα τους τότε θα το κοιτάξεις. Θα είσαι και πιο κατασταλαγμένος για το ποιες απαιτήσεις θα έχεις. Από την στιγμή που δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι εξεζητημένο σε off road θεωρώ ότι θα είναι χαμένα χρήματα να μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις τώρα λάστιχα. Συγκριτικά να σου πω ότι κράτησα για 40.000 χιλιόμετρα τα εργοστασιακά που ήταν ασφάλτινου χαρακτήρα και έβγαινα και εκτός δρόμου. Το μόνο που θα προσέχεις είναι τις πέτρες γιατί εκεί "πονάνε" τα ασφάλτινα.
ειμαι παθων απο ελαστικα! Δυο φορες ανεβηκε το mini σε οδικη και τις δυο απο σκισμενο ελαστικο.
Βεβαια η απορια μου εχει καθαρα εγκυκλοπαιδικο χαρακτηρα, αν και κρινοντας απο την οψη τους ειναι καθαρα ασφαλτινα
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από nik33134 »

Χαιρετω την ομαδα. Εχω το Terios 2 με 215 65 r16 λαστιχα, και ηρθε ωρα για αλλαγη. Εχω ερθει Αθηνα για 1/ 2 εβδομαδες, εχει καποιος να προτεινει κανα αξιοπιστο αλλα οικονομικο ελαστικο για ασφαλτινη κυριως χρηση, και βγαλσιμο βαρκας απο γλιστρα στην θαλασσα?
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από nik33134 »

Τιποτα? Κανενας?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από kostas »

https://www.car.gr/parts/view/7072031/

Βάλε και 30 ευρώ την τοποθέτηση με 250 ευρώ έτοιμος ;)
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από nik33134 »

Σε ευχαριστω Κωστα
Άβαταρ μέλους
GIOTIS_JDM
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 9:06 pm
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από GIOTIS_JDM »

Τα συγκεκριμενα kama τα εχει δοκιμασει καποιος;;
Γιάννης_Κ
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2014 3:35 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Γιάννης_Κ »

Καλησπέρα. Τοποθέτησα τελικά τα Goodyear Efficientgrip SUV 98H σε 215/65/16. Τα προτίμησα διότι κινούμαι κυρίως άσφαλτο.
Εχω όμως μια απορία για τις πιέσεις.
Το αμάξι είναι το 1.5 special που φόραγε από το εργοστάσιο τα 235/60/16 τα οποία και είχα αλλάξει πολύ γρήγορα με 215/65/16 που είχαν πολύ καλύτερη συμπεριφορά.
Το βιβλιαράκι γράφει ΄για διαστάσεις και πιέσεις:
Ζάντα 6" με 215/65/16 και πίεση 29
Ζάντα 6,5" με 235/60/16 και πίεση 30

Τι γίνεται όμως όταν στη ζάντα 6,5" (που υποθέτω ότι φοράει το special) τοποθετούνται τα 215/65/16; Σε κάποια ξένα φόρα λένε ότι πρέπει να μειώσεις αρκετά την πίεση, κάποια ότι την αφήνεις σταθερή σε όσα λέει η διάσταση της ζάντας (δηλαδή 30 στην περίπτωσή μας) και κάποια ότι την αυξάνεις.
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από προσηλιο »

@ Γιαννης_Κ
Οσον αφορα την σωστη πιεση, ποτε δεν καταλαβα αυτα τα νουμερα του εγχειριδιου!
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι η "σωστη" πιεση ειναι συναρτηση του βαρους του αυτοκινητου ωστε το σχημα του ελαστικου να ειναι τετοιο που να μην φθειρεται και να δινει προσφυση.
Οποτε, αν το βαρος του αυτοκινητου παιζει μεταξυ 1200 και 1700 κιλα, τοτε η πιεση θα παιζει μεταξυ 29 και 34 αντιστοιχα.
Απάντηση