Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Στις επιλογές σου βάλε και τα Michelιn latitude cross τα οποία είναι και αυτά δοκιμασμένα πολυφορεμένα και αξιόπιστα. Είναι ελαφρώς πιο ασφάλτινα από τα Continental και τα yokohama, χωρίς αυτό να σημαίνει πως υστερούν σε off road. Τα continental που είναι τα πιο ικανά σε off road από τα τρία που έχουμε αναφέρει δεν θα τα βρεις σε 235/60/16 αλλά στην παραπλήσια διάσταση την 215/65/16. Τιμές να υπολογίζεις γυρω στα 450 ευρώ.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
mikelos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Οκτ 28, 2016 7:35 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από mikelos »

Καθώς έρχεται χειμώνας και θέλω αλλαγή ελαστικών μου πρότεινε ενα παιδί ενα ρωσικό λάστιχο.
"KAMA-515" OFF-ROAD ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΑ ΡΩΣΙΑΣ............ETOΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 2017 215/65/R16....................... - € 215
Μολις 200 ευρώ η τετράδα!!!!
Βασικά το λέει Off road αλλα μου κάνει για snow λάστιχο. Εχει κανεις ιδέα για αυτα?
Τα έχει ενας στο κεντρο της Αθήνας ο οποίος ειναι ο εισαγωγέας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από kostas »

Τα έχω οδηγήσει σε niva και σε freelader είναι πολύ καλό λάστιχο για δρόμο βροχή χιόνι με μαλακή γόμα αθόρυβο . Η γνώμη μου για το off είναι ότι κάνει για ήπιες καταστάσεις οπού θα πήγαινες δηλαδή με τα michelin latitude cross.

http://www.nivaclub.gr/viewtopic.php?f=11&p=223#p223
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
mikelos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Οκτ 28, 2016 7:35 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από mikelos »

kostas έγραψε:Τα έχω οδηγήσει σε niva και σε freelader είναι πολύ καλό λάστιχο για δρόμο βροχή χιόνι με μαλακή γόμα αθόρυβο . Η γνώμη μου για το off είναι ότι κάνει για ήπιες καταστάσεις οπού θα πήγαινες δηλαδή με τα michelin latitude cross.

http://www.nivaclub.gr/viewtopic.php?f=11&p=223#p223

Καλά ναι με αυτα τα συγκρίνω με ενα 70/30 λάστιχο.Το υπέρ ειναι τα 200 ευρώ που μόνο μετ/να παίρνεις. Ασε που τα παράγει και η continental
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από kostas »

Παρτα άφοβα να υπολογίσεις και 30 ευρώ για περαστικά καθώς το μαγαζί δεν στα βάζει οπότε πάει στα 245 ευρω ;)
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Γιάννης_Κ
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2014 3:35 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Γιάννης_Κ »

Παιδιά μια βοήθεια για επιλογή ελαστικών διότι τα Geolandar G012 μετά από 8-9 χρόνια μάλλον πρέπει να αλλαχθούν.
215-65/16 φοράει το αμάξι (άλλαξα τα εργοστασιακά dunlop που φόραγε αρχικά σε 235 διάσταση το 1.5 special του 2008 που έχω).
Τα λάστιχα ήταν πάρα πολύ καλύτερα από τα εργοστασιακά. Πολύ ευχαριστημένος έμεινα αλλά από την άλλη δεν δοκίμασα και κάτι διαφορετικό (πχ πιο ασφάλτινο) ώστε να έχω σίγουρη άποψη...
Η χρήση μου είναι κυρίως στην πόλη και που και που σε χωράφι ενώ πολύ συχνά μεταφέρω σε γλίστρα τρέιλερ με ελαφρύ φουσκωτό, οπότε και πατάνε σε αλατόνερο τα πίσω.
Τι να βάλω;
1) Geolandar G015 A/T
2) Continentat Continental ContiCrossContact A/T
3) TOYO OPEN COUNTRY A/T PLUS
4) Michelin Latitude Cross
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από kostas »

αν δεν εχεις θεμα οικονομικο :arrow: Michelin Latitude Cross
τα michelen ακομη και φθαρμενα ειναι αξιοπιστα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Γιάννης_Κ
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2014 3:35 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Γιάννης_Κ »

kostas έγραψε:αν δεν εχεις θεμα οικονομικο :arrow: Michelin Latitude Cross
τα michelen ακομη και φθαρμενα ειναι αξιοπιστα.
τα φοβάμαι λίγο μήπως είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα geolandar (πχ στα πλαϊνά) και τα παίξουν εύκολα...
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

Ισα Ισα είναι ποιό ανθετικά τά πλαινα από τού go12. Γιά τού go15 δέν γνωρίζω στήν άσφαλτο είναι πολύ καλό τό Μισελέν τά έχω πλέον 40.000 χιλιόμετρα καί στά χωράφια παροδικά ελιες χιόνια λάσπες ,βροχες ((πολύ πετρώδες έδαφος δέν έχω πάει πολλές φορές ))κλπ δέν έχω κολλήσει απλώς άν θές γιά κάτι παραπάνω εκτός δρόμου θά πάς στά κοντινετάλ που είναι γνήσιο 50/50 !!!!!! Αν έχεις μείνει ευχαριστμένος μέ τά g012 μέ τά μισελεν θά μείνεις τό ίδιο καί μισό κλίκ παραπάνω :!: :!: :!: :!: ;)
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Τα G015 είναι σε φιλοσοφία όπως τα BF KO2, απλά πιο ασφάλτινα και με λιγότερο θόρυβο.
Η κατεύθυνση είναι σε σχέση με G012 και BF KO αντίστοιχα, να είναι κατάλληλα σε χιόνι και πάγο, πολύ καλύτερα σε άσφαλτο με μειωμένη πρόσφυση είτε ως καινούργια είτε ως φθαρμένα, ομοιογενέστερη φθορά και μεγαλύτερη μακροζωία σε χρήση, βελτιωμένη αντοχή σε διατρήσεις και σχισίματα.
Απάντηση