Bf Goodrich A/T

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από manos man. »

P9146233.JPG
P9146234.JPG
P9136218.JPG


http://youtu.be/4oCb9_N9_Ds



Διαστάσεις για Terios I : ( δεν υπάρχουν )
Διαστάσεις για Terios II: 215/70/16 *

* Προσοχή ! Το ελαστικό αυτό δεν βγαίνει στις εργοστασιακές διαστάσεις του Terios II . Πριν την επιλογή αυτής της διάστασης θα πρέπει πρώτα να γνωρίζετε τις αλλαγές που πιθανός παρουσιαστούν στη συμπεριφορά του οχήμτός σας !

Ακολουθούν απόψεις μελών :
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από manos man. »

Τα Bf Goodrich A/T τα φοραω απο τον Σεπτεμβριο του 2010. Ως τωρα εχω κανει 37.000 χλμ και πραγματικα ειμαι ικανοποιημενος απο αυτα που μου εχουν προσφερει! :) Οταν τα επελεγα, ηθελα ενα Α/Τ ελαστικο το οποιο θα μπορουσε να ανταπεξελθει κυριως στις απαιτησεις και τις κακουχιες του off road! Βλεπετε ειμαι και λιγακι ζωηρουλης :lol: Ηξερα οτι καπου θα κερδιζα και καπου θα εχανα. Γι αυτο και στον δρομο ειμαι καπως προσεκτικος ;)

Τα Bf τα εχω δοκιμασει σε ολα μα ολα τα τερεν οποτε μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη.
Στο χωμα δεν χρειαζεται να αναφερω και πολλα. Ειναι το στοιχειο τους! Συμπεριφερονται αψογα! Επισης εξαιρετικη συμπεριφορα εχουν σε εντονο πετρωδες εδαφος χαρη στο ανθεκτικο πελμα και στην πολυ καλη ενισχυση που διαθετουν τα πλαϊνα τους!
Στη λασπη εχουν αρκετα καλη αποδοση για Α/Τ ελαστικο ομως οταν η λασπη γινεται ακομα πιο παχια και αρχιζουν να μπουκωνουν τοτε... δουλεια πιανει ο εργατης :lol: Μονο με Mud ελαστικα εχεις ελπιδες να συνεχισεις σε τετοιες περιπτωσεις! ;) Στο χιονι τα εχω δοκιμασει αρκετες φορες και εμεινα ικανοποιημενος. Συνεχιζα κανονικα εκει που αλλα Terios κυριως με μαμα ελαστικα ακολουθουσαν μονο με αλυσιδες! Στο παγο επισης ειχα μια εμπειρια θετικη, ηταν βεβαια ακομα φρεσκα και μαλακα τα ελαστικα. Κινηθηκα σε πλακοστρωτα σοκακια με κατηφορικη κλιση στο Νυμφαιο οπου ειχαν ενα στρωμα 2-3 ποντων απο παγο. Κατεβαινα με τραβηγμενο τρια κλικ το χειροφρενο για να μην παταω φρενο, με πρωτη και πολυ χαμηλη ταχητητα. Πουθενα δεν γλιστρησα και δεν φορουσα αλυσιδες. Σε παγωμενο χιονι χειαζονται οπωσδηποτε αλυσιδες και παλι οταν το χιονι γινεται παχυ δεν πα να εχεις Mud και αργα δεν συνεχιζεις με τιποτα. Το εχω ζησει ;)
Στη βρεγμενη ασφαλτο σιγουρα θα εχετε ακουσει πολλα! Η αληθεια ειναι πως μεχρι τα 20.000 χλμ δεν με προβληματισαν ποτε. Απο εκει και μετα χρειαζονται προσοχη κυριως στα πρωτοβροχια οπου στο οδοστρωμα εχει εκεινη τη χαρακτηριστικη γλιτσα! Σε βρεγμενο αλλα ξεπλυμενο οδοστρωμα δεν εχω αντιμετωπισει ουσιαστικο προβλημα!
Στη στεγνη ασφαλτο προβλημα εντωπισα παλι με την συμληρωση 20000χλμ. Εκει χρειαζεται προσοχη το καλοκαιρι οπου η κακης ποιοτητας ασφαλτου μαλακωνει και η πισσα σε στροφες γινεται γλιστερη και επικινδυνη!
Παντως με συνετη οδηγηση δεν θα αντιμετωπισετε προβλημα στις περιπτωσεις που ανεφερα. Τις δοκιμες τις εχω κανει σε αδειους δρομους χωρις να βαζω κανεναν σε κινδυνο, μονο και μονο για να δω πως αντιδρανε τα ελαστικα ωστε να ξερω τα ορια τους ;) Να συμπληρωσω οτι στις 20.000 χλμ εκανα αλλαγη τα ελαστικα τα εμπρως με τα πισω με χιαστη κατι που βοηθησε λιγο στην συμπεριφορα για 2000χλμ ακομα και αρκετα στην ομοιομορφη φθορα!
Τα Bf Goodrich τα προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους κανουν συνετη οδηγηση on road και επιθυμουν τις μεγιστες δυνατοτητες απο Α/Τ ελαστικο σε off road ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από panos_t2 »

Να σε ρωτησω κατι φιλε...χωρανε τα bfGoodrich A/T 215/70/16 σε terios μαμα (απο αποψη ψηλωματος)?
Σε δυο βουλκανιζατερ που ρωτησα ο ενας μου ειπε οτι δεν χωρανε με τιποτα και ο αλλος οτι παιζεται....κανενας δεν δεχτηκε να τα δοκιμασουμε!!!!!

Ευχαριστω προκαταβολικα
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από manos man. »

Για να πω την αληθεια οταν τα εβαλα ειχα ηδη ψηλωσει λιγο οποτε δεν ειχα θεμα. Λογικα χωρανε και χωρις να ψηλωσεις!Θα σου πω τι να κανεις για να εισαι σιγουρος. Στριψε το τιμονι και παρατηρησε τα πιο κοντινο σημειο στον τροχο. Το πιο κοντινο ειναι ενα αυτακι που εχει το φρυδακι. Αν η αποσταση ειναι μεγαλυτερη απο 10 χιλιοστα τοτε εισαι μια χαρα!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από panos_t2 »

Oκ φιλε ευχαριστω!!! :)
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από TAG »

Πανο εάν κόψεις το λεγόμενο αυτάκι χωράνε μια χαρα !!

Τα φορέσα το 2008 ( για Πολλα όμως Χρόνια ο τερης ηταν σε χρήση μόνο σε εκδρομές και για φόρτιση μπαταρίας μια φορα την εβδομάδα ) μπορεί να τα έχω 6 Χρόνια αλλα η χρήση δεν ήταν αντίστοιχη.
Φυλάσσομενο πάντα σε πύλωτη οπότε δεν εχουν καεί απο ζεστη.
Χλμ ουσιαστικα εχουν καμια 40.000 ισως και λιγοτερα.
Η περιγραφη του Μανου με καλυπτει . Οπως τα λεει ειναι.
Ποτε δε αντιμετώπισα πρόβλημα , αλλα το σεβάστηκα και ποτε δεν το παράκανα σε άσφαλτο.
Στο χώμα - πετρα - βραχο κοινως στον απέραντο ελληνικό κλασσικό κάρο- δρόμο το λάστιχο δεν καταλαβαίνει τίποτα...

Πρέπει όμως απο Σεπτέμβριο να αλλαχθουν ...

Επιλογές : θα εξαρτηθεί απο την τιμη.
BF πάλι, ή Conti cross A/T ( αναγκαστικά σε 65ρι) ή Michelin ...
ΠΑΝΤΑ A/T
Ιδωμεν ....
Επίτιμος....
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από xrxr »

Αγαπητε φιλε panos τα ενλογο λαστιχα χοραμε κανονικα χωρις καμιά μετατροπη στο τεριος μας. Τα εχω 4 χρονια μονο για χειμονακαι ειμαι πολυ ευχαριστιμενος. Απλα απεχτο λαστιχακι.βαλτο με κλειστα ματια!
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από panos_t2 »

Να είστε καλά παιδιά!!!Ευχαριστώ!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από manos man. »

TAG έγραψε: Τα φορέσα το 2008 ( για Πολλα όμως Χρόνια ο τερης ηταν σε χρήση μόνο σε εκδρομές και για φόρτιση μπαταρίας μια φορα την εβδομάδα ) μπορεί να τα έχω 6 Χρόνια αλλα η χρήση δεν ήταν αντίστοιχη.
Φυλάσσομενο πάντα σε πύλωτη οπότε δεν εχουν καεί απο ζεστη.
Χλμ ουσιαστικα εχουν καμια 40.000 ισως και λιγοτερα.
Η περιγραφη του Μανου με καλυπτει . Οπως τα λεει ειναι.
Ποτε δε αντιμετώπισα πρόβλημα , αλλα το σεβάστηκα και ποτε δεν το παράκανα σε άσφαλτο.
Στο χώμα - πετρα - βραχο κοινως στον απέραντο ελληνικό κλασσικό κάρο- δρόμο το λάστιχο δεν καταλαβαίνει τίποτα...

Πρέπει όμως απο Σεπτέμβριο να αλλαχθουν ...

Επιλογές : θα εξαρτηθεί απο την τιμη.
BF πάλι, ή Conti cross A/T ( αναγκαστικά σε 65ρι) ή Michelin ...
ΠΑΝΤΑ A/T
Ιδωμεν ....

Μανο βαλε στο παιχνιδι και τα καινουρια Βf Goodrich T/A Κ02! Δεν ξερω ποσο θα κοστιζουν αλλα ειναι μια βετιωμενη αποψη των παλιων! Βεβαια δεν βλεπω διασταση που να μας κανει. Εχει προς το παρον περιορισμενη γκαμα σε διαστασεις αλλα λογικα θα υπαρξουν στην πορεια. Θα κανω και καινουριο θεμα μολις μαθω περισσοτερες λεπτομερειες!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Bf Goodrich A/T

Δημοσίευση από TAG »

βλέπω δυο πραγματάκια που με προβληματίζουν
Το ένα είναι ότι το αναφερει σαν winter tire αλλά αυτό πες.. ΟΚ..
το άλλο είναι το : ... Coming Soon ! που φοβάμαι ότι δεν θα είναι ... ειδικά Ελλάδα και τοοοσο Soon !! :lol: :lol: ;)
και βέβαια η τιμή.. που λογικά θα είναι πιο ακριβό (σαν καινούργιο λάστιχο αλλά και winter) από το ΉΔΗ ακριβό στην Ελλάδα BF A/T KO
Επίτιμος....
Απάντηση