Continental ContiCrossContact A/T

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από manos man. »

Εικόνα Εικόνα


Εικόνα






Διαστάσεις για Terios I : 205/70/15
Διαστάσεις για Terios II: 215/65/16





Aκολουθούν απόψεις μελών :
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manos man. την Πέμ Απρ 19, 2012 1:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από manos man. »

lker έγραψε

Αδερφέ τα ContiCrossContact τα φοραω εγω περίπου 40.000χλμ. Εκπληκτικο λάστιχο και κατά την άποψή μου μαζί με τα BF
AT είναι τα μόνα ¨πραγματικά¨ 50/50 ελαστικά, με τα BF να κερδίζουν στα σημεία. Στην άσφαλτο νομίζεις ότι οδηγάς ΙΧ...
βρεγμένη ή στεγνή. Χώμα στεγνό ομοίως με άσφαλτο. Λάσπη δουλεύουν πολύ καλά και καθαρίζουν σχετικά γρήγορα, αλλά
όπως όλα τα λάστιχα της κατηγορίας τους στομώνουν αν πέσουν στα δύσκολα. Γενικά είναι ένα ολοκληρωμένο λάστιχο το
οποίο ναι μεν ειναι ακριβό αλλά σου προσφέρει πολύ καλή πρόσφυση σχεδόν σε όλα τα εδάφη που θα τα κινήσεις. Τελος
θέλω να πω ότι οντως είναι μαλακά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κοβονται ευκολα, αλλα προσωπικά το προτιμώ μιας και έτσι
καταλαβαίνω ότι το ελαστικό δουλεύει.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από manos man. »

citytroop έγραψε:εγω φοραω τα Continental CrossContact AT σε terrios II 2007 εδω και περιπου 30000 χλμ και ειμαι τρελα ευχαριστημενος, πηγαινω σε διαφορα τεραιν λογω κυνηγιου απο λασπες , χωματοδρομους , χαλικια, λακουβες κλπ, κλπ . Η συμπεριφορα τους ειναι πολυ καλη και στην ασφαλτο σε στεγνη και βρεγμενη, χωρις υδρολισθηση σε σημεια ασφαλτου που κρατανε νερα. οποτε τα προτεινω ανεπιφυλακτα. το μονο στο οποιο δεν εχω εμπειρεια ειναι το χιονι η παγος που δεν εχει τυχει να τα δοκιμασω.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από manos man. »

giorgos man. έγραψε: Να πω κι εγώ λίγα πράγματα για τα Continental ! Tα φοράω εδώ και
2,5 χρόνια παρίπου και δεν με έχουν "κρεμάσει" μέχρι τώρα.
Σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα, (Michelen A/T, Good Year A/T(Wragler), εξαιρώντας βέβαια της "μαμάς" που φορούσε τότε,με τα Continental είμαι πιό ικανοποιημένος.
Μάλιστα πολλές φορές λέμε με το Μάνο όταν περνάμε κάποιο δύσκολο σημείο, σε λάσπη ιδιαίτερα, "με τα προηγούμενα δεν θα περνούσαμε"....!!!!

Από κατανάλωση δεν μπορώ να πώ ότι έχω βγάλει ικανοποιητικό συμπέρασμα, αλλά μάλλον στα ίδια βρίσκεται.
Σίγουρα έχουν λιγότερο θόρυβο στην άσφαλτο και πολύ καλή συμεριφορά στις εκτός δρόμου διαδρομές.
Πρέπει να έχω κάνει γύρω στα 25.000 με 30.000 Km και δεν έχουν δείξει φθορά ή σκισίματα. Ετσι που πάει το πράγμα, θα αλλαχθούν με κριτήριο τον χρόνο, όταν θα αρχίσουν να σκληραίνουν.

Οι διαστάσεις έχουν παραμείνει οι ίδιες της "μαμάς" (205/70/15) και η τιμή αν θυμάμαι καλά ήταν 470€ (πρέπει να ψάξω τα χαρτιά μου για πιό σίγουρα).

Αυτά για την ώρα. Φαντάζομαι οι πληροφορίες μου να φανούν χρήσιμες σε όσους ενδιαφέρονται για τα Continental !!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από g.koytrias »

Έχω φορέσει κι εγώ τα Continental ContiCrossContact A/T από τον περασμένο Σεπτέμβριο κι έχω κάνει περίπου 12.000χλμ.Δεν είναι βέβαια πολλά τα χιλιόμετρα αλλά μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως με έχουν καλύψει πλήρως σε όποιο τερεν κι αν έχω οδηγήσει.Στο στεγνό ή βρεγμένο οδόστρωμα δε χρειάζεται να κάνω καμία απολύτως έκπτωση στις μέχρι πρότινος οδηγικές μου συνήθειες.Το αυτοκίνητο ακόμα κι όταν προσπάθησα σε βρεγμένο πατημένο χώμα να το εξαναγκάσω να ενεργοποιήσει το VSC δεν τα κατάφερα παρά μόνο μία φορά κι αυτό αλλάζοντας με υπερβολική ταχύτητα την πορεία του αυτοκινήτου,πράγμα που δε θα έκανα ποτέ σε πραγματικές συνθήκες λόγω του τρόπου οδήγησής μου.Σε λάσπη μπορώ να πω ότι είναι σαφώς ανώτερα από τα εργοστασιακά αλλά όπως τα όλα allterrain μετά από κάποιο σημείο αρχίζουν σιγά σιγά να μπουκώνουν χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δε θα συνεχίσουν να πηγαίνουν(δεν είναι βέβαια και mud...).Γενικά σε λάσπη ενώ υπήρξαν φορές που πίστευα ότι θα κολλούσα, αντίθετα πέρασα χωρίς καν να κλειδώσω το κεντρικό διαφορικό!!!Σε χιόνι ύψους μέχρι 20-23 εκατοστών σε χωράφι οργωμένο που τα δοκίμασα φέτος το χειμώνα δούλεψαν αρκετά καλά ενώ το TRC δε χρειάστηκε να δουλέψει παρά μόνο λίγες φορές.
Από άποψη κατανάλωσης μπορώ να πω απ'όσο έχω πως είναι της τάξης του 0,2l βαριά 0,3l.
Όσον αφορά το θέμα θορύβου μπορώ να πω πως είναι ένα αρκετά ήσυχο λάστιχο σε σχέση πάντα με το τακούνι του.
Γενικά πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα A/T και πως αξίζει τα λεφτά του τα οποία σαφώς και δεν είναι λίγα.Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
Todotsouk
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:57 pm

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από Todotsouk »

Με πείσατε και αύριο θα βάλω και εγώ καινούγια παπουτσάκια Continental A/T.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από manos man. »

Καλοφορετα Θοδωρη!!! :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από goranterios »

ΘΟΔΩΡΗ σοφή επιλογή έκανες :!: :!: περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και τι φορούσες πρίν τα αλλάξεις :?: :?: :D :D
Άβαταρ μέλους
Todotsouk
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:57 pm

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από Todotsouk »

Φορούσα ασφάλτινα ΤΟΥΟ H/T (80/20) αν θυμάμαι καλά, τα οποία τα κράτησα 5 χρόνια, αλλά έχουν ξεραθεί τελείως (στις διακοπές πάτησα λίγο βρεγμένο άσφαλτο με 20 χλμ και έμπαινε με το παραμικρό το ABS).
Tα Continental ContiCrossContact A/T ήταν και η πρώτη πρόταση του λαστιχά μου για 50-50 και αφού το πρότειναν και οι manousakis travel τα έβαλα με 350€.
Πρώτη εντύπωση πολύ θετική, ακούγονται πολύ λιγότερο από ότι θα περίμενα για 50-50.
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Continental ContiCrossContact A/T

Δημοσίευση από goranterios »

Θετικότατη και η τιμή που τα έβαλες !! ετοιμος και από μπαταρια!!οπότε θα εισε πανετοιμος για την πανελλήνια :!: :!: Να δεις ποσο θα τα ευχαριστηθεις :!: :!: πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να εχεις :D :D :D
Απάντηση