Michelin Latitude Cross

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από sportbilly »

Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση ελαστικών σιγά σιγά. Μιας και αναφέρατε τόσο καλά σχόλια για τα Michelin Latitude Cross κοίταξα λίγο γι'αυτά και βρήκα 2 τύπους για το δικό μας αυτοκίνητο:

Michelin LATITUDE CROSS 215/65 R16 98T

και

Michelin LATITUDE CROSS 215/65 R16 102H XL

Ξέρω ότι το Η και το Τ έχουν να κάνουν με την ταχύτητα. Το 98 και το 102 όμως τι είναι? Το XL?
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από goranterios »

Sportbilly το 98 σημαίνει ότι κάθε τροχός σηκώνει 750 κιλά φορτίο, καί τό 102 σημαίνει ότι κάθε τροχος σηκωνει850 κιλά φορτιο ομως δυστυχώς, δέν ξέρω, πώς να αναρτήσω τήν κατάσταση που βρήκα :D :D :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Πέμ Φεβ 20, 2014 11:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από sportbilly »

Οπότε εμείς και με το 98 είμαστε καλυμμένοι. Οι υπόλοιποι ποιον από τους 2 τύπους έχετε προμηθευτεί?
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από goranterios »

Κατά τύχη τώρα το είδα στο δικό μου το 102 Η ΕΙΝΑΙ υπερβολικό νομίζω, οσο για το XL δεν ξέρω τι ειναι: :D :D :D :D :D
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Pesketzis »

Το σωστό για το Terios είναι το 98Τ για να μπορεί να λειτουργήσει άψογα.
Το 102Η είναι υπερβολή και σίγουρα δεν θα μπορέσει να αποδώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του το ελαστικό.
Goran μην αγχώνεσαι, μιλάμε για μικροδιαφορές που είναι αμελητέες για τον μέσο οδηγό.
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από goranterios »

ΓΙΩΡΓΟ δεν με απασχολει, διοτι πανω από 25 χιλ.χιλιομετρα και πολλα λεω τα λάστιχα τα αλλαζω. ;)
Θα τα πουμε από κοντα τον ΜΑΡΤΙΟ στην κοπη πιτας :D :D :D :D :D :D :D :D
Zooman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 5:27 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτης

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Zooman »

είμαι σε φάση αναζήτησης ελαστικού και μάλλον θα βάλω τα Michelin στη διάσταση 215/65 R16 (ήμουν ανάμεσα στα Yokohama Geolandar και Michelin Latitude Cross).
Πείτε μου ένα καλό και φτηνό μαγαζί στο Ηράκλειο ή στη Κρήτη γενικά :?:
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από manos man. »

Μαλλον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε μερικα και να παρεις τιμες... Κι εγω απο Κρητη ειμαι αλλα δεν εχω καταληξει ακομα ποιο μαγαζι ειναι πιο οικονομικο! Επισης αν δεν κανω λαθος οι τιμες για τα Michelin πρεπει να παιζουν γυρω στα 450 με 470 ευρω. Αυτο για να εχεις εναν μπουσουλα... Μην σου πει κανεις κανενα 550αρι... Σιγουρα θα ειναι ακριβος!!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από goranterios »

Zooman οποιο από τα δυο διαλέξεις είναι και τα δυο πολύ καλα ελαστικα , σε αλλους τομεις το γεολαντερ είναι καλυτερο και σε αλλους τομεις το μισελεν ,και δεν είναι ευαισθητο όπως πολύ νομιζουν και τα δυο ελαστικα είναι τιμια για αυτό που φτιαχτηκαν και οι τιμες όπως σου ειπε και ο ΜΑΝΟΣ ΜΑΝ να μη ξεπερασουν τα 470 ευρο. :D :D :D
Zooman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 5:27 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτης

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Zooman »

ωραία :D ! ευχαριστώ .... θα ρωτήσω μερικούς λαστιχάδες και βλέπουμε
Απάντηση