Michelin Latitude Cross

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από manos man. »

Εικόνα






Διαστάσεις για Terios I :205/70/15
Διαστάσεις για Terios II :215/65/16 , 235/60/16 , 215/70/16*

* Προσοχή ! Η διάσταση αυτή είναι μεγαλύτερη από τις εργοστασιακές . Πρίν από την επιλογή αυτής της διάστασης θα πρέπει να γνωρίζετε τις αλλαγές που πιθανός παρουσιαστούν στη συμπεριφορά του οχήματός σας !





Aκολουθούν απόψεις μελών :
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manos man. την Πέμ Απρ 19, 2012 1:05 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από manos man. »

ntarg έγραψε:spyroskos έγραψε:
Είσαι ευχαριστημένος από τα Michelin Latitude Cross; Σκέφτομαι κι εγώ σε Τerios2 να τα βάλω...
Τα λαστιχα τα εβαλα μεσα Ιουλιου και μεχρι και σημερα εχω κανει περιπου 10.000χλμ ασφαλτινες διαδρομες και μονο.
Σε ασφαλτο σε βροχη και με αυτην την περιεργη και σπαστικη υγρασια που πιανει ο δρομος τα πρωινα ειμαι πολυ ευχαριστημενος,για χιονια και off-road δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι οπως λεω και παραπανω ασφαλτινες διαδρομες και μονο αμαξακι πολης το καταντησαμε το καημενο το τεριακι παρακαλαω να χιονισει μεσα στην πολη (Θεσσαλονικη) για να πατησω λιγο χιονακι
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από manos man. »

spyroskos έγραψε:Έχω κάνει 1.500Km με τα Latitude cross (T2 215/65/R16). Επειδή της μαμάς τα άλλαξα νωρίς (10.000χλμ) πιστεύω μπορώ να τα συγκρίνω.Βέβαια, ριψοκίνδυνο να συγκρίνεις ελαστικό 65/35 με H/T, αλλά θα προσπαθήσω. Συμπεράσματα:
1. Το τιμόνι απέκτησε αίσθηση, και δεν νομίζεις πια ότι ο Τέρης είναι ακυβέρνητο καράβι.
2. Παρότι πίστευα ότι θα έκαιγε περισσότερο καύσιμο, μετρημένο σε ίδιες διαδρομές που πήγαινα και συνεχίζω να πηγαίνω ,καίει περίπου 0,5lt/100Κm λιγότερο.
3. Σε στεγνό οδόστρωμα πέραν της αίσθησης του τιμονιού οι διαφορές είναι μη αισθητές.
4. Στη βροχή φαίνεται ότι χρειάζεται περισσότερη απόσταση φρεναρίσματος, σαν οδήγηση στο βρεγμένο δεν καταλαβαίνω διαφορές.
5. Σε χιόνι - λάσπη που πηγαίνω συχνά η διαφορά τεράστια.
6. Θόρυβο δε συγκρίνω, ούτως ή άλλως ο θόρυβος του κινητήρα είναι αρκετός.
Συμπερασματικά,είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα Michelin.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από manos man. »

panosck έγραψε:60.000 και κάτι για εμένα με τα μαμά Dunlop, σε 2,5 χρόνια. Καλούτσικα για δρόμο, αρκετά μέτρια σε χώμα, χιόνι, λάσπη κλπ.

Εβαλα τα Michelin Latitude Cross, πολύ καλά σε δρόμο και άψογα εκτός. Καθόλου θόρυβος, και αρκετά μαλακή γόμα για τους σκληρούς ελληνικούς δρόμους.. Λίγο προσοχή παραπάνω σε βρεγμένο με στροφές - όπως όλα τα μεικτής χρήσης. Τα συγκεκριμένα είναι 65% on- 35% off.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
denso
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:05 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από denso »

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα, εχω τεριοσ 2 και πριν 3 μηνες εβαλα τα συγκεκριμενα λαστιχα σε 235/60/16 και εχω να πω οτι μαλον δεν υπαρχει κατι καλυτερο σε λαστιχα για το τεριος ,εκτος απο μειωση θωρυβου κατα 90% και οτι δεν κολισα πουθενα στα ανεβοκατεβαςματα στην ζηρεια (τρικαλα κορινθιας) με χιονια και παγο χωρις βεβαια αλυσιδες ειναι φοβερα και στη λασπη και στο δρομο, τελειο ζεσταμα τελεια οδοικη συμπεριφορα,το μονο μειων ειναι οτι λογω μαλακης γομας θελουν λιγο προσοχη στους χωντρους πετροδρομους, τιμη 550 τοποθετημενα,καλη ανασταση σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nkos
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 13, 2012 7:45 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από nkos »

το λάστιχο έίναι γάντι για τον τέρυ για 3 λόγους
1 γενικά καλό πάτημα σε όλα τα τερεν
2 πολύ ισχυρα πλαινά, δεν σκίζουν ούτε στη Κρήτη
3 ένα από τα πιο ελαφριά ελαστικά, σχεδόν 10 κιλά έναντι 20-22 κιλά με Α/Τ (διάσταση 205/70/15)

Τα χω περίπου 75.000 χλμ
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από TELIOS »

..φιλοι μου το συγκεκριμενο ελαστικο,ειναι ποοοοολυ καλο!!!!!!..πηγα καρπενησι προς Παντα Βρεχει off road...κι επιστροφη Αθηνα με 175χλμ/ω...ασφαλτος και χωμα super!!!! 8-)
TERIOS A/T 07
Σήφης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2012 8:22 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Σήφης »

Πείστηκα από τις κριτικές και έβαλα και εγώ σήμερα τα Michelin Latitude Cross, στου «ΦΩΚΑ» στο Περιστέρι. Για τις διαστάσεις 235/60/16 πλήρωσα 515 €.
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Σήφης έγραψε:Πείστηκα από τις κριτικές και έβαλα και εγώ σήμερα τα Michelin Latitude Cross, στου «ΦΩΚΑ» στο Περιστέρι. Για τις διαστάσεις 235/60/16 πλήρωσα 515 €.

καλωσήρθες!!'περιμένουμε εντυπώσεις
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
denso
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:05 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από denso »

παιδια καλισπερα, τι πιεση βαζεται εμπρος και πισω σε235 60 16 τεριοσ 2 ,στα συγκεκριμενα λαστιχα?
Απάντηση