Michelin Latitude Cross

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Σήφης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2012 8:22 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Σήφης »

Μου είπανε για 30 psi.
Σήφης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2012 8:22 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Σήφης »

Το προηγούμενο Σάββατο με την πρώτη ψιχάλα και τη γλίτσα στο δρόμο τα λάστιχα δεν την πάλευαν και γλιστρούσαν αρκετά.
Σε απότομη κατηφόρα, εσκεμμένα με χαμηλή ταχύτητα, με απαλό φρένο ενεργοποιήθηκαν τα ABS.
Επίσης σε στροφή είδα ότι έχανα πρόσφυση.

Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο παράπονο στις ασφάλτινες διαδρομές.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από manos man. »

Παντα αυτη η πρωτη ψιχαλα δημιουργει προβλημα γιατι η σκονη του δρομου δεν εχει καταφερει να ξεπλυθει και δημιουργειται η γλιτσα... Ολα τα ελαστικα εχουν προβλημα σε αυτη την περιπτωση!! Δοκιμασε μετα απο δυνατη βροχη στο ιδιο σημειο και δες την διαφορα! Εκτος και αν ειναι γυαλι η ασφαλτος που θα εχεις παλι το ιδιο αποτελεσμα....
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Pesketzis »

Όπως τα λέει ο Μάνος είναι. Είμαι παθών και ξέρω μιας και την προηγούμενη δευτέρα πρωί πρωί καρφώθηκα πάνω σε ένα Vitara ευτυχώς μόνο με υλικές ζημιές.
Συνθήκες ιδανικές για τρακάρισμα... πρωτοβρόχι, κατηφόρα, φθαρμένη άσφαλτος (όπως σχεδόν σε όλη την Ελλάδα), ελαστικά με σχεδόν 30.000 χιλιόμετρα (δεν τα λες και καινούργια αλλά ούτε και παλιά) και φρενάρισμα με ταχύτητα 80 Km.
Αν και είχα αρκετή απόσταση και χρόνο για να σταματήσω, με κατεβάσματα, πρεσσαρίσματα, χειρόφρενα, δεν μου το επέτρεψαν οι παραπάνω συνθήκες να ακινητοποιήσω το αυτοκίνητο ούτε καλά καλά να μειώσω την ταχύτητα του και πιστέψτε με αν δεν ήταν το Vitara να με "σταματήσει" θα σερνόμουν για πολλά μέτρα ακόμα.
Γιαυτό παιδιά, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΡΩΤΟΒΡΟΧΙΑ, δεν είναι τίποτα να γίνει η στραβή και να μην το πιστεύεις πως την πάτησες σαν πρωτάρης.
Σήφης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2012 8:22 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Σήφης »

Είναι σαν αυτό που μας είχε πει ο εκπαιδευτής σε ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης για μηχανές, σε σχέση με την ποιότητα των ελληνικών δρόμων:

"Καβαλάτε όλο το χρόνο τη μηαχανή αλλά όταν πέσει η πρώτη βροχή, παίρνετε ταξί"!
sifis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 14, 2013 1:03 am

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από sifis »

Παντωσ παιδια με μια ψιλοερευνα που εκανα εμαθα τα καλυτερα για αυτα τα λαστιχα :) !Και επειδη ψαχνομαι για να αλλαξω μαλλον θα καταληξω εδω!Κοστοσ 450 ευρω τοποθετημενα :D !
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

θα σας πώ και εγώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα Lattitude, μόνο σε άσφαλτο (δυστυχώς).
450€ τοποθετημένα όπως είπε και ο Sifis γύρω στα 1500χλμ απο την ημέρα που τα έβαλα, με ένα ταξιδάκι στην πλάτη.
Καταρχήν είναι πολύ ποιό ομαλά στην κύληση απο τα Dunlop που φόραγε απο την μαμα του,
δέν νομίζω να χρειάζετε ιδιαίτερο χρόνο για να ζεσταθούν αν και νομίζω οτι το Terας δεν σε προδιαθέτει για "χωσίματα" ούτε κρύο ούτε ζεστό,
μετά απο κανα δύωρο εθνική, μπαίνοντας σε επαρχιακούς με αμφιβόλου ποιότητας τάπητα δέν δείχνουν να ασχολούνται κάν!!
σε στάση μετά απο 3 ώρες διαδρομή με θερμοκρασίες κάτω απο 10 και ψιλόβροχο αισθάνθηκα πρώτη φορά με σταματημένο το αυτοκίνητο βαρύτερο το τιμόνι την ώρα που προσπάθησα να στρίψω τροχούς για να παρκάρω, σα να"κόλλαγε" κάτω.
Σε γενικές γραμμές πιστέυω οτι είναι ένα απο τα καλλίτερα Michelin που έχω φορέσει ανεξαρτήτως οχήματος (έχω φορέσει Exalto και Energy), μέχρι σήμερα τουλάχιστον.
ΒΕΒΑΙΑ, λογικά θα φέρει τα μειονεκτίματα της μάρκας δηλαδή δέν θα σηκώνει "κακομεταχείρηση" ανάλογη της κατηγορίας του βέβαια ( άν και με λίγο προσοχή που είχα δώσει στα ΙΧ-δικα, σε γκρεμούς και κράσπεδα με τον σωστό αέρα μου είχανε βγάλει πάνω απο 55.000)

θα επιστρέψω σε καμιά 15.000 όπου θα έχω ποιό ολοκληρωμένη άποψη.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από Big »

Πολύ ωραίο λάστιχο. Και φίλος που το έχει σε jimny είναι κατα ευχαριστημένος
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από dimos »

Σήφης έγραψε:Το προηγούμενο Σάββατο με την πρώτη ψιχάλα και τη γλίτσα στο δρόμο τα λάστιχα δεν την πάλευαν και γλιστρούσαν αρκετά.
Σε απότομη κατηφόρα, εσκεμμένα με χαμηλή ταχύτητα, με απαλό φρένο ενεργοποιήθηκαν τα ABS.
Επίσης σε στροφή είδα ότι έχανα πρόσφυση.

Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο παράπονο στις ασφάλτινες διαδρομές.
Δηλαδή με λιγα λογια το λάστιχο έκανε οτι μπορούσε για να σε πετάξει εξω απο το δρόμο αλλά ευτυχώς δεν τα κατάφερε
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Michelin Latitude Cross

Δημοσίευση από goranterios »

Για το Michelin latitude Cross που του εβαλα την νεα διασταση 215/65/16 από 235/60/16 που φοραγε καινουργιο εδώ και 6.500 χιλιόμετρα, μονο θετικα σχολια εχω να πω για αυτό το λαστιχο σε όλα τα τερρεν και δεν είναι 50/50, αλλα 65/35, ιδικα στα χωράφια με τις ελιες, ανηφορικα κομματια με χορτολασπη, και τρειλερ μπαγαζιερα με περιπου
450-500 κιλα καρπο μη το σπασουμε κιολας, ξεκλείδωτος επαθα την πλακα μου!!!! στην ασφαλτο αθορυβο στην βροχη πολύ καλο σαν το γιοκοχαμα ,το οποιο όμως στους στεγνους χωματόδρομους με πετρουλες, το γιοκοχαμα είναι καλυτερο. Στο χιονι ένα μικρο προβαδισμα εχει το Michelin latitude Cross. Το συνιστω ως ένα πολύ τιμιο λαστιχο που προσφερει παραπανω από αυτά που λεει για 65/35 ελαστικο .Τα εβαλα στο πολυγωνο 450 ευρο. :D :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Δευ Φεβ 10, 2014 10:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση