Linglong Crosswind M/T

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από manos man. »

Εικόνα

Διαστάσεις για Terios I : ( δεν υπάρχουν )
Διαστάσεις για Terios II: 215/75/15*, 205/80/16**

* Προσοχή ! Το συγκεκριμένο ελαστικό δεν βγαίνει στις εργοστασιακές διαστάσεις του Terios II . Μάλιστα η τοποθέτηση της συγκεκριμένης διάστασης προϋποθέτει την τοποθέτηση κατάλληλης 15άρας ζάντας . Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε για τις αλλαγές που θα παρουσιαστούν στη συμπεριφορά του οχήματός σας !

** Προσοχή ! Το ελαστικό αυτό δεν βγαίνει στις εργοστασιακές διαστάσεις του Terios II . Πριν την επιλογή αυτής της διάστασης θα πρέπει πρώτα να γνωρίζετε τις σημαντικές αλλαγές που θα παρουσιαστούν στη συμπεριφορά του οχήμτός σας !






Ακολουθούν απόψεις μελών :
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από manos man. »

P1100834.JPG
P1100836.JPG
Μετά από ένα διάστημα αναζήτησης για mud ελαστικά, κατέληξα σε αυτά. Ενδιαφέρον πέλμα, πρωτογενές, δελεαστική τιμή αλλά κινέζικα. Λίγο οι τσουχτερές τιμές, λίγο η έλλειψη στην αγορά, δεν άφηναν πολλά περιθώρια επιλογής σε 215/75/15. 350 ευρώ περασμένα! Συμπεράσματα είναι πάρα πολύ νωρίς για να βγάλουμε. Αυτό όμως που είμαι σε θέση να πω, είναι ότι με εντυπωσίασαν στο θέμα του θορύβου. Ακούγονται μεν, αλλά σε ανεκτά όρια. Αισθητά πιο ήσυχα από τα Bf Goodrich KM2 M/T. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη μέρα που τα έβαλα... Νόμιζα πως ήμουν τρένο πάνω σε ράγες!! :lol: :lol:

Άντε καλό λασπωμένο χειμώνα να έχουμε!!! :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από kostas »

Καλοριζικα ! Ωραιο πελμα! Και τα δικα μου κινεζικα εχουν μετα απο ενα χρονο περιπου υπεροχη συμπεριφορα. ;)
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από TAG »

Καλο λάσπωτα Μανο !!
Πολλα & ασφαλή χλμ να κανείς !
Καλη εκδρομη !!
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από manos man. »

Σας ευχαριστώ πολύ!
Η εκδρομή θα είναι ένα καλό τεστ!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από goranterios »

Μάνο έχουμε νεότερα από το συγκεκριμένο ελαστικό μετά την Πανελληνια και καί τά χιόνια στην Κρήτη :?: :?: :?:
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΕΝΝΟΩ :D
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από manos man. »

Νίκο έχω κάνει πάνω από 2000 χιλιόμετρα ήδη.
Έχει δοκιμαστεί με επιτυχία σχεδόν σε όλες τις συνθήκες! Μόνο πάγο δεν το έχω τσεκάρει.

Παντού συμπεριφέρθηκε θετικά! Λασπη, χιόνι, άσφαλτο στεγνή-βρεγμένη. Τονίζω την συμπεριφορά στην άσφαλτο γιατί δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά. Τα έχω τεστάρει 2-3 φορές περιμένοντας άσχημη αντίδραση. Παρόλα αυτά δεν έδειξαν να προβληματίζονται. Αντιθέτως προβληματίζομαι εγω!! Θέλω να δω πόσο θα κρατήσουν την αψογη συμπεριφορά τους! Δεν μπορεί, ένα λάστιχο κινέζικο με κόστος μικρότερο και από αναγόμωση, κάποιο ελάττωμα θα έχει... Ο χρόνος θα δείξει!
Από φασαρία ακούγεται παραπάνω από Α/Τ αλλά χωρίς να προβληματίζει ακόμα και σε πολύωρο ταξίδι. Σε σύγκριση με τα BF KM2 είναι αισθητά πιο ήσυχα. Μεγάλη διαφορά!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Stefanos_V
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2016 12:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από Stefanos_V »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς το φίλο που έχει βάλει τα LING LONG!

Τα έβαλε μέλος της οικογένειας σε HYUNDAI TUCSON (φοράμε ίδιες διαστάσεις) τα 50/50 όμως! Σε 2 μήνες έχουμε κάνει 8000 χλμ σε όλα τα terrain και έχουν δείξει να ανταποκρίνονται πολύ καλά! Εντυπωσιαστήκαμε από την τιμή στην αρχή βέβαια και για αυτό ήμασταν επιφυλακτικοί! Έχοντας οδηγήσει bf goodrich, continental, bridgestone, yokohama και όλα σε Α/Τ εκδόσεις μας προβλιμάτισε ο απίστευτος θόρυβος! Έτυχε να πάμε σε αυτόν που μας τα έβαλε και παραξενεύτηκε από το θόρυβο και αυτός!

Είναι λοιπόν η τιμή που τα κάνει να έχουν άπειρο θόρυβο ή μας έκατσε η καλή κινέζικη παρτίδα??? γιατί ο φίλος από πάνω αναφέρει ότι έκαναν λιγότερο θόρυβο απο τα bf goodrich!

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από manos man. »

Κατ αρχήν μιλάμε για λάστιχα διαφορετικής κατηγορίας. Άλλο Mud terrain (20on - 80off) και άλλο Αll Terrain (50-50). Εννοείται πως τα Μ/Τ κάνουν περισσότερο θόρυβο από τα Α/Τ !!
Τα linglong A/T καλά κάνεις και τα συγκρίνεις με τα Bf A/T γιατί ανήκουν στην ίδια κατηγορία και μάλιστα έχουν σχεδόν το ίδιο πέλμα. Τωρα αν για τον θόρυβο φταίει η τιμή ή η προέλευσή τους δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι οτι τα Linglong A/T κυκλοφορούν ήδη κάποια χρόνια ενώ τα M/T είναι νέας σχεδίασης ελαστικά. Πιθανόν να έχουν προσέξει περισσότερο το θέμα θορύβου.
Η δική μου διαπίστωση πάντως είναι για την κατηγορία των M/T . Εκεί υπάρχει τεράστια διαφορά στον θόρυβο ανάμεσα στα linglong M/T και Bf km2 M/T.
Επίσης ενδιαφέρον θα έχει η σύκριση των Linglong M/T με τα Maxxis Trepador που μοιάζουν πολύ στην σχεδίαση του πέλματος!

Πάντως συνεχίζω κι εγώ απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή τους! Όταν με το καλό συμπληρώσω 15 με 20 χιλιάδες χλμ θα είμαι απόλυτα σίγουρος αν τα προτείνω ανεπιφύλακτα!!! :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Linglong Crosswind M/T

Δημοσίευση από kostas »

Στέφανε πράγματι έχουν θόρυβο αλλά μόνο αυτό είναι το μειονέκτημα κατά άλλα μετά από ένα χρόνο που έχω τα barkley παρόμοια με αυτά που λες είναι άψογα σε όλα τα terain.

viewtopic.php?f=2&t=1232
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση