HANKOOK DYNAPRO RA33 HP2

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
jfrag
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 10:35 am

HANKOOK DYNAPRO RA33 HP2

Δημοσίευση από jfrag »

Καλημέρα σε όλους,

σήμερα έκλεισα 2,5 μήνες με τα Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι ΚΑ HANKOOK DYNAPRO RA33 HP2.
Τα έβαλα σε μαμά διάσταση 235/60/16 γιατί στην προηγούμενη αλλαγή είχα αλλάξει σε 215/65/16...

Κατέληξα σε αυτά μετά από ενδελεχή έρευνα και με αυστηρό κριτήριο την πιστοποίησή του για τη συμπεριφορά σε βρεγμένο οδόστρωμα.

Πριν είχα τα Geolandar ATs και πραγματικά είχα βλαστημίσει την ώρα και τη στιγμή...
Ίσως αν είχα χόμπυ μου το κυνήγι μπεκάτσας ή αγριογούρουνου να ήμουν ευχαριστημένος, αλλά για 90% χρήσης του αυτοκινήτου στην πόλη, η επιλογή μου ήταν εντελώς ακατάλληλη.

Εκτός του ότι είχα πλέον ένα πιο ξερό σε αντιδράσεις αυτοκίνητο (με το πλάτος πέλματος στο 215 χάνεται το μάγουλο που κάνουν τα 235 το οποίο είναι υπεύθυνο για την 'άνεση' στις λακούβες και τις ανωμαλίες του δρόμου)... δεν είχα καμία απολύτως ασφάλεια στο βρεγμένο...

Με την πρώτη βροχή-γλίτσα και σε σημεία / κατηφόρες με κακή ποιότητα ασφάλτου, το αυτοκίνητο απλά δεν φρέναρε.
Με το παραμικρό άγγιγμα του πεντάλ φρένου, έμπαινε το ABS και έβλεπα το Χριστό φαντάρο...

Με τα Hankook θυμήθηκα τι σημαίνει και πάλι φυσιολογική συμπεριφορά και handling αυτοκινήτου...
Στη βροχή είναι απλά τέλεια. Το αυτοκίνητο φρενάρει σαν κανονικό αυτοκίνητο, χωρίς δικαιολογίες και μπλαμπλάκια (που λέει κι ο γιός μου)...

Στο δρόμο είναι απίστευτα ήσυχο και η κατανάλωση παρά το αυξημένο φάρδος, έπεσε τουλάχιστον κατά 1,2 λίτρα... με μεικτή χρήση και σχετικά προσεκτική οδήγηση είναι καρφωμένο στα 8.8λίτρα/100χλμ ενω πριν ήταν πάντα στα 10 με 10,5.

Εκτός δρόμου σε χώμα, πέτρα και λίγο χιόνι που πρόλαβε και πάτησε 1 - 2 φορές, ήταν απροβλημάτιστο και πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί πρέπει το λάστιχο να μοιάζει με τρακτέρ για να μας γεμίζει περηφάνια και αυτοπεποίθηση στις εκτός δρόμου διαδρομές...
Ίσως στη λάσπη να είναι πιο ζόρικα τα πράγματα, γιατί η αυλάκωση σαν 70% ασφάλτινο θεωρώ ότι θα 'στομώνει' εύκολα... Πάντως και με τα geolandar κάποιες φορές σε χοντρή λάσπη, που βλακοδώς ακολούθησα κάτι κάγκουρες, με βγάλανε με βίντζι... χα χα...

Όλα τέλεια μέχρι στιγμής με τα hankook... τα οποία στοίχισαν 430 ευρώ με απόδειξη και τύχαν υποδειγματικής τοποθέτησης σε γνωστό λαστιχά των Μελισσίων τον οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Μια προωθητική ταινία για το σχεδιασμό του ελαστικού και τις επιδόσεις του...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KravbQxXB7k[/youtube]
jfrag
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 10:35 am

Re: HANKOOK DYNAPRO RA33 HP2

Δημοσίευση από jfrag »

Έτσι για την καταγραφή των εντυπώσεων... σχεδόν ένα χρόνο μετά...

με τα Hankook το Terios μου έχει διανύσει τα καλύτερα by far 10.000 χλμ στο σύνολο των 97.000 που έχει μαζέψει από το 2007!

Για ΠΡΩΤΗ φορά όλα αυτά τα χρόνια το αυτοκίνητο στρίβει, φρενάρει και αποσβαίνει τις ανωμαλίες του δρόμου σαν φυσιολογικό αυτοκίνητο...
ούτε αδικαιολόγητα ABS ούτε ακουμπήσματα με μπροστινούς ούτε τίποτα... Και εκτός δρόμου μια χαρά!!!

Αγαπώ και νομίζω οτι δεν θα ξαναβάλω άλλο λάστιχο επάνω, ούτε και θα ξαναπαίξω με τις διαστάσεις... 235 με μαγουλάκι για τις λακουβίτσες και άγιος ο θεός!!!
jfrag
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 10:35 am

Re: HANKOOK DYNAPRO RA33 HP2

Δημοσίευση από jfrag »

Δεύτερος χειμώνας με +7.000χλμ από το προηγούμενο post.

Το Terios, στρίβει, φρενάρει και εκκινεί σαν κανονικό ΙΧ.

Εξαιρετικά ελαστικά χωρίς το παραμικρό παρατράγουδο (ABS που μπαίνει αμέσως σε βρεγμένη άσφαλτο, ολίσθηση με τα 4 σε στροφή κλπ).
Απάντηση