Ελαστικά 215/75/15

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
Jmp.John
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 20, 2019 2:23 pm

Ελαστικά 215/75/15

Δημοσίευση από Jmp.John »

Καλησπέρα παιδιά !

Εδώ κ δυο χρόνια αγόρασα ένα Τεριος j100 του 03’ μεταχειρισμένο κ ήρθε η ώρα να αλλάξω ελαστικά κ θέλω βοήθεια ...
Το αυτοκίνητο φορούσε τα μαμά 205/70/15 τα geolandar αλλά εγώ σκεφτόμουν να βάλω τα 215/75/15 gripmax a/t owl με σκοπό ένα μικρό ψιλωμα

Ξερει κάποιος αν χωράνε τα συγκεκριμένα ;

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ελαστικά 215/75/15

Δημοσίευση από kostas »

Δεν χωράνε μείνε στη μαμά διάσταση το ψήλωμα είναι επικίνδυνο!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Jmp.John
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 20, 2019 2:23 pm

Re: Ελαστικά 215/75/15

Δημοσίευση από Jmp.John »

Τα χρειάζομαι για εκτός δρόμου διαδρομές σε αρκετά λασπωμένες διαδρομές
Κ χρειάζομαι κ λίγο ύψος ακόμα ... ίσως να. Άνω κάποιο 175/75/15 που δεν θα αλλάξει τόσο πολύ...
Κάποια πρόταση σε λάστιχο ; Με τα geolandar δεν είμαι τόσο σίγουρος για το ποσό καλά είναι ...
Κάποια άλλη πρόταση ;;
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ελαστικά 215/75/15

Δημοσίευση από manos man. »

Χωράνε φίλε μου τα 215/75/15 χωρίς να ψηλώσεις μονο αν βγάλεις τους λασπωτήρες μπροστά. Σε μαμα ζάντες βέβαια. Αν φοράς ζάντες με μικρότερο offset θα έχεις θεμα.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι θα κόψει σχετικά το αμάξι. Του πέφτει κάπως μεγάλη διάσταση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Jmp.John
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 20, 2019 2:23 pm

Re: Ελαστικά 215/75/15

Δημοσίευση από Jmp.John »

Μανό καλησπέρα, έχω την μαμά την ζάντα αλουμινίου είμαι κυνηγός κ έχω προβληματιστεί πολύ με τα λάστιχα γιατί θέλω να αλλάξω τα Yokohama γιατί στουμπονουν πολύ στην λάσπη
Κάνω πολλά χιλιόμετρα γενικά σε άσφαλτο αλλά τα εκτός δρόμου χιλιόμετρα συνήθως είναι λασπουριά
Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε mud ή all terrain κ ακόμα κ για την διάσταση δεν ξέρω...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ελαστικά 215/75/15

Δημοσίευση από manos man. »

Σε mud πολύ καλή λύση είναι τα maxxis trepador που βγαίνουν στη μαμά διάσταση 205/70/15. Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για άσφαλτο. Όπως και να έχει σίγουρα με mud θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός. Από θόρυβο είναι τα πιο ήσυχα mud.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση